Na hlavný obsah

Komunistický režim chcel jeho pamiatku zatlačiť do úzadia. Študent Jan Palach sa upálil pred 56 rokmi

Od Palachovej obete VB zaznamenala ďalších 29 pokusov o sebaupálenie.

Komunistický režim chcel jeho pamiatku zatlačiť do úzadia. Študent Jan Palach sa upálil pred 56 rokmi
Ilustračná snímka - pamätník Jana Palacha na budove Filozofickej fakulty Karlovej univerzity. Foto: ČTK/Profimedia/Radek Vebr

Na protest proti politickému vývoju sa v Prahe pred 56 rokmi upálil študent filozofickej fakulty Jan Palach. Svojím činom sa pokúsil prebrať národ z letargie, do ktorej upadol len päť mesiacov po vpáde vojsk varšavskej zmluvy.

Komunistický režim sa z obáv pred napodobňovaním pokúsil Palachovu pamiatku zatlačiť do úzadia. Po 20 rokoch, v roku 1989, napokon pripomienka Palachovho týždňa predznamenala pád totalitného režimu.

O pol tretej popoludní priniesol k fontáne pod Národným múzeom 20-ročný študent Jan Palach dve vedrá s benzínom. Vdýchol éter, polial sa a zapálil. V aktovke nechal list na rozlúčku s vysvetlením svojho činu.

Výročia upálenia študenta Jana Palacha pripomenula v relácii Správy redaktorka STVR Katarína Vítková:

Tri dni Jan Palach bojoval o život s ťažkými popáleninami tretieho stupňa na 85 percentách tela. Zomrel na Legerovej ulici v centre pre popálených pacientov len niekoľko stoviek metrov od miesta, kde sa upálil. Vtedajšia politická reprezentácia i komunistická strana sa začala obávať, že jeho čin budú nasledovať ďalší.

„Nesúhlasím s tým, aby sa týmto spôsobom vyjadrovali politické postoje. Zastavme tieto strašné činy!“ vyhlásil vtedajší prezident ČSSR Ludvík Svoboda.

Propaganda komunistickej strany sa snažila Palachov čin prezentovať ako samovraždu. Šírila nepravdivé správy o studenom plameni, ktorý údajne necítil.

„To je nezmysel, je to protirečenie. Plameň je plameň, má sto stupňov, možno viac. Ja som v živote pacienta s popáleniami studeným plameňom nevidel,“ povedal v roku 2019 prednosta Kliniky popáleninovej medicíny Fakultnej nemocnice v Kráľovských Vinohradoch.

Palachov čin vyvolal mimoriadny ohlas doma i v zahraničí. Vyjadril sa k nemu pápež, indická premiérka, západoeurópski politici.

„Československo sa vrátilo na stránky svetových novín, Ten čin bol mimoriadny a zasiahol komunistický režim veľmi silno,“ priblížil riaditeľ Múzea Pamäti XX. storočia Petr Blažek.

Za štyri mesiace od Palachovej obete Verejná bezpečnosť zaznamenala ďalších 29 pokusov o sebaupálenie. Len o štyroch ale historici hovoria ako o podobných Palachovmu činu.

Najznámejšia bola pochodeň č.2 Jana Zajíce. Na Slovensku je známy prípad košického letca Michala Lefčíka, ktorý sa na protest proti okupácii Československa upálil na Námestí osloboditeľov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet