Za protesty proti vláde komunistickej strany hrozí v Číne hospitalizácia v psychiatrickej liečebni, píše spravodajský server stanice BBC. V nemocnici potom personál „lieči týchto neposlušných pacientov“ antipsychotikami a niekedy aj elektrošokmi bez ich súhlasu.
Táto metóda na umlčanie nepohodlných ľudí je v Číne na vzostupe, aj napriek tomu, že v krajine existuje zákon na jej obmedzenie, uvádza stanica.
Čang Ťun-ťie protestoval prvýkrát v 17 rokoch, a to za pandémie ochorenia COVID-19 proti prísnym opatreniam autoritárskeho režimu. O niekoľko dní ho úradníci a jeho otec donútili k hospitalizácii v nemocnici, kde ho lekári začali násilím liečiť s tým, že mu diagnostikovali schizofréniu.
„Doktori mi povedali, že mám veľmi vážnu duševnú chorobu. Potom ma priviazali k posteli. Lekári a zdravotné sestry mi neustále opakovali, že musím byť duševne chorý pre môj postoj ku komunistickej strane a vláde. Bolo to príšerné,“ povedal Čang pre BBC.
Po 12 dňoch ho z nemocnice prepustili, len aby ho o mesiac neskôr znovu „hospitalizovali“. Tentoraz sa previnil púšťaním petárd, ktoré vláda na nový čínsky rok zakázala. Tento pobyt v nemocnici trval viac ako dva mesiace.
Aj po prepustení musel brať lieky, ktoré sa predpisujú pacientom so schizofréniou a bipolárnou poruchou. „Po liekoch som si pripadal mimo,“ povedal Čang. Polícia chodila k nemu domov a kontrolovala, či lieky „poctivo“ berie. Zo strachu z tretej hospitalizácie ušiel na Nový Zéland bez toho, aby sa rozlúčil s rodičmi alebo priateľmi.
Čang nie je jediný
Podobnú skúsenosť má aj aktivista Ťie Li-ťien, ktorého lekári liečili s duševnou chorobou bez jeho súhlasu v roku 2018. Polícia ho vtedy zadržala, pretože sa zúčastnil na protestoch za lepšie platy vo fabrike.
Ťie potom musel brať antipsychotiká, ktoré mu podľa neho sťažovali kriticky myslieť. Keď ich odmietol ďalej brať, poslali ho lekári na elektrošoky.
Posledný prípad, na ktorý BBC upozornila, je prípad mladej vlogerky Li I-süe. Tú úrady hospitalizovali, pretože obvinila jedného policajta zo sexuálneho napadnutia a zverila sa s týmto zážitkom svojim sledujúcim na sociálnych sieťach.
V krajine funguje od roku 2013 zákon o duševnom zdraví, ktorého cieľom bolo zastaviť toto zneužívanie zdravých ľudí. V legislatíve sa tiež uvádza, že ľudia musia s liečbou na psychiatrii súhlasiť, ak nie sú nebezpeční pre svoje okolie.
Napriek tomu sa podľa BBC v Číne zvýšil počet tých, ktorí sú liečení s psychickými poruchami proti svojej vôli. Jeden z popredných čínskych právnikov a spoluautor zákona z roku 2013 Chuang Süe-tchao povedal stanici BBC, že za to môže nedostatok kontrolných mechanizmov a málo aktívna občianska spoločnosť.