Na pravej strane Dunaja v Bratislave pribudne nová štvrť. Prepojí Petržalku s centrom Bratislavy. Nebude v nej chýbať škola, park, lodenica, námestie či občianska vybavenosť. O zmene územného plánu by mali poslanci mestského zastupiteľstva hlasovať na februárovej schôdzi.
Toto územie bolo už od 80. rokov minulého storočia určené na výstavbu. Dnes sú tu najmä záhradky a sklad paliet.
“Má to výborné dopravné napojenie, dobré pešie ťahy smerom do centra a vždy to bolo považované za územie, v ktorom sa toto naše malé bratislavské centrum rozšíri na druhú stranu Dunaja,“ uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo.
Pôvodná urbanistická štúdia z roku 2016 počítala v tejto lokalite s výstavbou mestskej vybavenosti. Zmena územného plánu, o ktorej budú poslanci rokovať vo februári, má zo zóny urobiť živú mestskú štvrť.
“Dnes chceme, aby to bola zmiešaná mestská štvrť. Aby sme mali mix funkcií. Vytvárajú sa tam pracovné príležitosti pre zhruba 20-tisíc pracovníkov a bývanie bilančne okolo 5 100 bytov. Bývanie, ktoré by sme chceli, aby sa budovalo najmä ako mestská bloková štruktúra,“ informoval hlavný architekt Bratislavy Juraj Šujan.
Developer by tam mal postaviť aj lávku. “V zásade nám vznikne nový peší most cez Dunaj. Hovoríme taktiež o promenáde, ktorá bude rozširovať hrádzu a zvyšovať komfort ľudí, ktorí ju využívajú aktívne aj dnes. V území sa má nachádzať aj multifunkčná športovo-kultúrna hala,“ prezradil vedúci Útvaru mestských stratégií a analýz Ján Mazúr.
Novej bratislavskej štvrti sa v Správach venovala redaktorka Natália Krížová:
Zachovanie zelene
V súvislosti so zmenou územného plánu sa developeri zaviazali poskytnúť mestu do vlastníctva okolo 100 bytov a tiež pozemok na školu. Postaví ju mestská časť Petržalka. Chýbať nebude ani námestie, park, vodácka lodenica, pláž či lávka cez Einsteinovu ulicu.
Pripomienkové konanie bolo pred dvomi rokmi. Prišlo 300 strán pripomienok. Najviac z nich sa týkalo zachovania zelene.
“Samozrejme, že zelený pás medzi hrádzou a brehom Dunaja zachovávame. Zeleň vo vnútri území bude musieť podľahnúť v ďalších stupňoch projektovej a územnoplánovacej dokumentácie prieskumu, čo sú hodnotné dreviny, čo nie,“ dodal Šujan.
Nové Lido bude ležať na 71 hektároch. Stavať by sa malo začať po schválení nového územného plánu zastupiteľstvom.