Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si myslí, že akákoľvek mierová dohoda uzavretá s Ruskom by vyžadovala, aby na jej implementáciu dohliadalo najmenej 200-tisíc príslušníkov európskych mierových síl, píše agentúra AFP.
Úvahy o zastavení bojov na Ukrajine vznikli v súvislosti s návratom amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu. Trump totiž aj počas predvolebnej kampane prisľúbil ukončiť vojnu na Ukrajine veľmi rýchlo, hoci nikdy nevysvetlil ako.
Zelenskyj v utorok (21. 1.) vo svojom prejave na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose upozornil, že na akúkoľvek dohodu o ukončení konfliktu bude musieť dohliadať veľký zahraničný kontingent mierových síl.
Povedal, že vzhľadom na nízku početnosť ukrajinskej armády v porovnaní s ruskou „potrebujeme kontingenty s veľmi veľkým počtom vojakov“. Podľa jeho slov by malo ísť minimálne o 200-tisíc mierotvorcov. „Inak je to nič,“ dodal.
„Podporujem myšlienku o kontingentoch ako súčasti bezpečnostných záruk. Pretože ak oni (Rusko) majú 1,5-miliónovú armádu a my máme o polovicu menšiu, znamená to, že potrebujeme kontingenty s veľmi významným počtom vojakov,“ vysvetlil Zelenskyj.
Moskva by mohla zneužiť prímerie
Argumentoval, že akékoľvek iné usporiadanie by sa podobalo na monitorovaciu misiu pod vedením Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Tá pôsobila na východe Ukrajiny a skončila svoju činnosť, keď Rusko vo februári 2022 začalo inváziu.
„Mali kancelárie a to je všetko,“ vyhlásil Zelenskyj. Zdôraznil, že z ukrajinského pohľadu sú potrebné ozbrojené sily, ktoré by zabránili ďalším ruským útokom.
Ukrajinský líder opakovane vyhlásil, že Ukrajina musí byť zastúpená na akýchkoľvek – aj medzinárodných – rozhovoroch o ukončení vojny. Opäť pripomenul, že Rusko od ďalšieho útoku môžu odradiť len pevné bezpečnostné záruky pre Ukrajinu.
Ukrajina tvrdí, že Moskva by mohla zneužiť prímerie na dozbrojenie a doplnenie svojej armády. Pričom poukazuje na dohody medzi separatistami podporovanými Kremľom na jednej strane a Kyjevom na druhej strane z roku 2014 a to, že ani tieto dohody nedokázali zabrániť invázii ruskej armády na Ukrajinu o osem rokov neskôr.
Zelenskyj v Davose vyzval Európu aj na vytvorenie spoločnej obrannej politiky. Uviedol, že európske štáty by mali byť pripravené zvýšiť výdavky na obranu. Spochybnil Trumpovu oddanosť voči NATO.
Samotný Trump v utorok naznačil, že zváži uvalenie nových sankcií na Rusko, ak prezident Vladimir Putin odmietne rokovať o ukončení vojny na Ukrajine.