Mimoriadna schôdza k odvolávaniu vlády premiéra Roberta Fica (Smer-SD) sa skončila. Opozícia odmietla zúčastňovať sa ďalej na rokovaní, pokiaľ má prebiehať v utajenom režime. S odtajnením rokovania nesúhlasili koaliční poslanci.
O rokovanie o opozičnom návrhu v neverejnom režime požiadal premiér podpredsedu Národnej rady (NR) SR povereného jej riadením Petra Žigu (Hlas-SD). Fico totiž v pléne prezentoval správu Slovenskej informačnej služby, ktorá obsahuje dôverné informácie. Viac však nekonkretizoval.
Vládna koalícia podľa lídra PS Michala Šimečku zmarila mimoriadne rokovanie, lebo nechce, aby argumenty, ako zlyhala, zazneli verejne. Cez utajenú schôdzu znemožnili poslancom sa vyjadriť a občanom, aby počuli argumenty.
„Pokiaľ sa pamätám, nič také sa nikdy v histórii slovenského parlamentu nestalo, aby vládna koalícia zmarila schôdzu o vyslovení nedôvery vláde, aby utajila pred verejnosťou diskusiu o jej vlastných zlyhaniach. Asi sa tej diskusie báli, asi nechceli, aby to ľudia videli,“ skonštatoval Šimečka.
Šéf poslaneckého klubu PS Martin Dubéci zároveň dodal, že opozícia stiahla návrh na odvolanie vládneho kabinetu, aby sa o ňom nehlasovalo. Žiga následne schôdzu zrušil.
Opozícia avizovala, že už zbiera podpisy na zvolanie ďalšej mimoriadnej schôdze k odvolávaniu vlády. Tá by sa mala konať do siedmich dní od odovzdania podpisov.
Matovič: Fico je nebezpečný blázon
Líder hnutia Slovensko Igor Matovič verí, že sa čoskoro podarí zvolať opäť schôdzu, apeluje na jednotu opozície. Považuje za smutné, že sa Fico vyhýba tomu, aby bol konfrontovaný opozíciou s dôvodmi na jeho odvolanie. Premiéra považuje za nebezpečného blázna, ktorý prišiel na utajené rokovanie s bludmi.
„Je na čase, aby sme znova zvolali mimoriadnu schôdzu,“ reagoval šéf SaS Branislav Gröhling. Podať ju chcú spoločne ako opozícia v najbližších dňoch. Verí, že rokovanie už bude v klasickom režime. Obáva sa autoritatívneho spôsobu vládnutia zo strany Fica.
Mária Kolíková (SaS) dodala, že vláda má obavu z ľudí, ktorí protestujú v uliciach. Vláda sa podľa predsedu KDH Milana Majerského bojí čeliť svojmu odvolávaniu. „Pre nezvládnutú konsolidáciu a dopad na rodiny premiér odkláňa pozornosť na nejakú majdanizáciu slovenskej spoločnosti. Nič také sa nebude diať,“ povedal.
Richter: Opozícia sa zľakla
Opozícia hodila „biely uterák do ringu“ a odstúpila od ďalšieho rokovania. Zľakla sa, o čom by sa mohlo na mimoriadnej schôdzi diskutovať. Uviedli to koaliční poslanci Ján Richter a Tibor Gašpar (obaja Smer-SD).
„Počuli veľmi veľa nových informácií v utajovaných správach, ktoré boli predmetom rokovania. Osobne som presvedčený, že minimálne sa chcú nad tým zamyslieť, minimálne to chcú nejako prehodnotiť. Alebo sa jednoducho natoľko naplašili, že pokladali za vhodné túto schôdzu ukončiť,“ skonštatoval Richter.
Utorková schôdza je súčasťou širšieho konania, ktoré má viesť k destabilizovaniu Slovenska, povedal Gašpar. Utajovaná správa bola podľa neho o atentáte, hybridných hrozbách a kybernetických útokoch na kritickú infraštruktúru Slovenska či informáciách, týkajúcich sa politického extrémizmu.
Gašpar tvrdí, že Smer-SD sa pripravoval na štandardný priebeh schôdze a poslanci boli riadne zapísaní do rozpravy. „O tom, že sa zmení režim schôdze, sme sa dozvedeli potom, čo vystúpil pán premiér a povedal, že chce uviesť aj skutočnosti, ktoré sú chránené stupňom utajenia a požiadal predsedu parlamentu, aby zariadil režim pre prácu s utajovanými skutočnosťami,“ podotkol.
Šimečka: Vláda ohrozuje národné záujmy
Mimoriadna schôdza o odvolávaní Fica sa začala v utorok (21. 1.) ráno. V pléne stihol vystúpiť verejne za navrhovateľov Šimečka, následne rečnil premiér Fico.
Šimečka považuje slová o možnom vystúpení SR z Európskej únie (EÚ) za existenčné ohrozenie národných záujmov krajiny. Na vyslovenie nedôvery vlády tak nepotrebuje žiadne iné dôvody.
Premiér sa podľa Šimečku cíti lepšie v spoločnosti diktátorov než v sídle slovenskej demokracie. Upozornil, že vláda Smeru pripravuje pôdu na vyvedenie Slovenska z EÚ. Premiér podľa Šimečku prišiel s návrhom zmeniť memorandum troch najvyšších ústavných činiteľov o zahraničnom smerovaní Slovenska po návšteve Moskvy.
„Táto rozprava sa odohráva vo veľmi vypätom momente pár dní po tom, čo zazneli slová z úst predsedu vlády o majdane, o prevrate. A tieto slová adresoval slušným občanom SR, ktorí pokojným spôsobom využívajú svoje ústavné právo zhromažďovať sa,“ podotkol Šimečka.
Vo svojom vystúpení skritizoval každé jedno ministerstvo. Spomenul konsolidáciu a zvyšovanie DPH, novelu Trestného zákona, zlú situáciu v zdravotníctve, školstve, kultúre, polícii či v životnom prostredí. Za obrovský problém Slovenska označil emigráciu.
„Strácame obrovský ekonomický kapitál. S každým jedným Slovákom, ktorý odíde do zahraničia, prichádzame o 2,8 milióna euro,“ podotkol predseda PS s tým, že Slovensko mohlo mať väčšie HDP, ak by Ficove vlády nevyháňali mladých von. Svoje vystúpenie označil za generačnú výpoveď počas 14 rokov vlády Fica.
Ficova vláda nemôže podľa neho klamať všetkých ľudí a večne. Predsedu vlády zároveň Šimečka poprosil, aby sa menej venoval svetovému mieru a viac sa venoval normálnym ľuďom a ich problémom.
Fico obhajoval kroky vlády
Fico začal svoje vystúpenie v pléne úspechmi, ktoré dosiahla jeho vláda. Hovoril o príplatkoch za nočnú prácu, vyšších opatrovateľských príspevkoch, zabezpečení 13. dôchodkov či znížení sadzieb DPH na vybrané potravy.
„Urobili sme všetky opatrenia, aby nešla elektrina ani plyn hore,“ dodal. Taktikou opozície podľa premiéra je, že sa najprv snaží súpera zdiskreditovať a keď to nevyjde, chce ho zatvoriť. Následne očakáva etapu „zneužívania ulíc“.
Ministri: Vláda to ustojí
Vláda pokus o odvolávanie ustojí. Zhodli sa na tom ministri pred utorkovým rokovaním kabinetu, ktorý sa vyjadrí k opozičnému poslaneckému návrhu na vyslovenie nedôvery vláde.
„Samozrejme, v žiadnej koalícii vzťahy nie sú ideálne, ale všetky veci, ktoré sú na stole, sa dajú vyriešiť,“ upozornil minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD). Verí, že aj v strane Hlas-SD i v strane SNS nájdu riešenie a kompromis pri odlišných názoroch členov strán tak, aby koalícia plnohodnotne fungovala.
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nom. SNS) považuje pokus odvolať vládu i jeho argumentáciu za zbytočné. „Opozícia nám vlastne vyčíta, že plníme programové vyhlásenie vlády a chceme Slovensku zabezpečiť lacný plyn,“ upozornil.
Líder Hlasu-SD a minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok iba stručne uviedol, že to „vláda určite ustojí“.