Na hlavný obsah

Prezident Pellegrini hovorí o cielenom organizovaní eskalácie napätia, premiér Fico má obavy z pokusu o prevrat

Podľa prezidenta je situácia vážna.

Prezident Pellegrini hovorí o  cielenom organizovaní eskalácie napätia, premiér Fico má obavy z pokusu o prevrat
Na snímke prezident SR Peter Pellegrini počas mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady SR. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Situácia na Slovensku je vážna. Vykazuje známky cieleného organizovania eskalácie napätia s cieľom stupňovať prejavy nesúhlasu a ísť až za hranicu pokojných mierumilovných protestov a pokračovať v ďalších nátlakových akciách.

Po rokovaní štvrtkovej (23. 1.) Bezpečnostnej rady SR o tom informoval prezident SR Peter Pellegrini. Tvrdí, že ak by situáciu nepovažoval za vážnu, tak by bezpečnostnú radu nezvolával.

Vláda dostala úlohu od bezpečnostnej rady, aby na nasledujúce rokovanie pripravila návrh opatrení k stabilizácii situácie na Slovensku v súvislosti so správou Slovenskej informačnej služby, informoval Pellegrini. Aktuálne neočakáva vyhlásenie výnimočného stavu pre bezpečnostnú situáciu na Slovensku.

Fico o zneužití protestov

Premiér Robert Fico (Smer-SD) deklaroval, že nebude robiť žiadne kroky týkajúce sa ústavného práva zhromažďovať sa a organizovať protesty. Upozornil však na existenciu štruktúry, ktorá chce zneužiť mítingy na eskaláciu napätia.

Hovoril o obave z možného pokusu zorganizovať na Slovensku prevrat. Apeloval na občanov, aby sa nenechali zneužiť skupinami na útok proti ústavnému zriadeniu SR.

Pellegrini o aktuálnej situácii

Za organizáciou protestov je podľa Pellegriniho štruktúra osôb, organizácii aj finančné toky, ktoré potvrdzujú, že nejde o spontánne aktivity, ale o cielenú riadenú skupinu ľudí. Preukazujú snahy eskalovať atmosféru v spoločnosti, zvyšovať napätie a nejakým spôsobom zaútočiť na ústavné zriadenie SR, skonštatoval.

„V politike som už dlho a nezvyknem nejakým spôsobom konať panicky alebo veci zjednodušovať či preháňať. Ale pre informácie, ktoré Slovenská informačná služba poskytla, bolo nevyhnutné, aby sa bezpečnostná rada v tomto širšom formáte stretla,“ povedala hlava štátu.

Potvrdil, že na Slovensku operujú aj ľudia, ktorí nie sú pôvodom zo Slovenska. Pôsobia aj v iných krajinách, kde sa spolupodieľajú na organizovaní protestných akcií. „V mnohých veciach prebiehajú ďalšie úkony,“ uviedol.

Prezident upozornil, že Slovensko musí zostať demokratickou krajinou a musí platiť pravidlo, že moc pochádza z ľudí a ľud ju prejavuje v demokratických voľbách.

„Žiadna krajina nemôže tolerovať, ak má zistenia, že sa niekto pokúša meniť mocenské pomery v krajine inak, ako je to demokratickými voľbami,“ podotkol Pellegrini. Žiadna krajina tiež podľa neho nemôže tolerovať zistenia, že na jej území pôsobí skupina ľudí, ktorej cieľom je predčasne a nátlakovo zvrhnúť aktuálnu vládu a vyvolať politickú krízu.

Potvrdili zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska

Správa a informácie od SIS podľa prezidenta nevychádzajú z otvorených zdrojov. Ide o informácie, ktoré bezpečnostné zložky získavajú oprávnenými a zákonnými prostriedkami.

„Je povinnosťou všetkých bezpečnostných zložiek, aby ochraňovali ústavné zriadenie Slovenskej republiky,“ poznamenal.

Zároveň deklaruje, že plne podporuje právo ľudí na pokojné demonštrovanie. Hlava štátu tiež vyzvala ľudí, aby sa na protestoch nenechali zneužiť a vyprovokovať sa. Nikto nejde ľudí zatvárať ani im zakazovať zúčastňovať sa na protestoch, tvrdí.

Pellegrini zároveň informoval, že všetci, ktorí sa na bezpečnostnej rade stretli, potvrdzujú zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska vychádzajúcu z členstva v Európskej únii a NATO. Potvrdzujú aj nevyhnutnosť aktívneho prístupu SR k výzvam, ktorým budú organizácie čeliť.

Situácia je vážna aj podľa P. Žigu

NR SR je v prípade potreby prijatia legislatívy alebo uznesenia v súvislosti s bezpečnostnou situáciou na Slovensku pripravená zasadnúť. Vyhlásil to podpredseda NR SR poverený jej vedením Peter Žiga (Hlas-SD).

Parlament tak chce podľa jeho slov vyjsť v ústrety zložkám, ktoré by potrebovali prípadnú pomoc. Zatiaľ požiadavky na legislatívne zmeny neeviduje.

Situácia je podľa jeho slov vážna. „Všetci, ktorí sme sedeli na bezpečnostnej rade, sme skonštatovali, že nie je prípustné, aby sa tu organizovali skupiny, ktoré chcú narušiť ústavný poriadok SR a svojím pôsobením vyvolávali napätie. Samozrejme, sú príslušné zložky v štáte, ktoré budú musieť voči takémuto správaniu zakročiť,“ povedal Žiga.

„Na rade sú podľa neho rezort vnútra a tajné služby, „aby vykonávali svoju prácu a zamedzili akejkoľvek eskalácii napätia v spoločnosti,“ poznamenal.

Žiga súhlasí, že občania SR majú právo poznať obsah správy Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorá bola predmetom rokovania rady. Aktuálne to však podľa neho nie je možné, pretože „vec je živá“. Myslí si, že informácie budú zverejnené ex post.

Spolu s podpredsedom parlamentu Tiborom Gašparom (Smer-SD) zdôraznili, že nikto nepopiera právo občanov pokojne sa zhromažďovať.

Gašpar sa v tejto súvislosti prihovoril organizátorom aj ľuďom zúčastňujúcim sa na zhromaždeniach. Deklaroval, že proti nim nikto nebude zasahovať. „Ale realizujte ich pokojne. Nevyvolávajte násilie a situácie, ktoré budú viesť k občianskym nepokojom,“ vyzval.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko