Slovensko má druhú najvýznamnejšiu populáciu orlov kráľovských v panónskom regióne. Potvrdili to výsledky sčítania dravých vtákov z tohto roka. Ochranári počet dravcov mapujú každoročne. Tento rok výsledky pri niektorých druhoch ovplyvnilo aj počasie.
Tridsať sokolov rárohov, 100 orliakov morských a 132 orlov kráľovských – takýto počet sa podaril dobrovoľníkom zmapovať v rámci zimného sčítania dravcov na Slovensku.
“U orla kráľovského sme zaznamenali mierny nárast, minulý rok bolo sčítaných 120 jedincov. Pri orliakoch morských sme zaznamenali nižší počet sčítaných jedincov, rovnako aj u sokola rároha. Predpokladáme, že na to mohlo mať vplyv práve počasie,“ zhodnotil ochranár Tomáš Veselovský.
“Pár desaťročí dozadu sme mali iba osem párov sokola rároha na Slovensku. Našťastie sa podarilo tento negatívny trend zastaviť a teraz nám pozvoľne počet párov stúpa. Podobne je to aj s orliakmi morskými a orlami kráľovskými,“ informoval ochranár Stanislav Kováč.
Prispieva k tomu aj zníženie takzvanej vtáčej kriminality v podobe úmyselných otráv a zástrelov dravcov, ako aj pravidelný monitoring jedincov v teréne.
“Lepšie sa nám potom nastavuje manažment ochrany a opatrenia na to, aby prežili v tejto krajine,“ uviedol Kováč.
Sčítaniu populácie dravcov sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Jana Obrancová:
Vplyv klimatickej zmeny
Na počet zimujúcich jedincov u nás má vplyv aj klimatická zmena. Výraznejšie ako na dravcoch sa to odráža na vodnom vtáctve, ktoré ochranári tiež v zime sčítavajú.
“Na Dolnom Zemplíne môžeme vidieť napríklad zimujúce žeriavy popolavé, ktoré tu v minulosti, resp. pred pár rokmi ešte nezimovali. Čo sa týka napríklad severských druhov husí, je vidieť mierny pokles zimujúcich jedincov. To znamená, že napríklad v severských krajinách ešte vodné plochy a toky nezamrzli, takže husi sa nemali dôvod sťahovať,“ vysvetlil zoológ Martin Danilák.
V najbližších týždňoch sa monitoring vtáctva zameria na hniezdenie, ktoré sa u niektorých druhov už začína.