Hľadá sa parlamentná väčšina. Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa stretáva s odídencami z SNS a podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS) nie sú ďaleko od dohody. V hre sú podľa neho dve ponuky.
No envirorezort, ktorý žiada Rudolf Huliak, neprenechá. Naďalej je otázne, či sa otvorí februárová schôdza v parlamente, keďže zásadné problémy má strana Hlas-SD.
Šéf envirorezortu povedal, že jeho rezort je pre SNS kľúčový a za žiadnych okolností ho neprenechá Rudolfovi Huliakovi. Vidí však pozície v dvoch rezortoch, kde by priestor pre takzvaných huliakovcov bol.
,,Ak by sa Richard Raši stal nominantom Hlasu na predsedu parlamentu a bol by zvolený, tak je to jedno ministerstvo, ktoré svojim spôsobom bude musieť nájsť nového ministra. A myslím si, že tiež rezort, o ktorom sa teoreticky baviť dá, je aj ministerstvo športu a cestovného ruchu,“ povedal Taraba.
Stabilite vládnej koalície sa v Správach venovala redaktorka Karolína Janičíková:
Rudolf Huliak tieto úvahy zatiaľ nekomentoval. Ak by však aj poslanci okolo neho hlasovali s koalíciou, väčšinu by nedosiahli. Dvaja vylúčení poslanci z Hlasu – Samuel Migaľ a Radovan Šalitroš – sa vyjadrili, že v parlamente nebudú hlasovať.
Pridali sa k nim aj Roman Malatinec a Ján Ferenčák, ktorých strana nevylúčila. Predseda Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok na nich preto apeluje, aby pomohli zabezpečiť stabilitu strany a koalície.
,,Sú vítaní späť. Spoločne sme stranu zakladali. Nepochybujem o ich ani morálnom, ani hodnotovom kompase, ani pána Malatinca, ani pána Ferenčáka. Som si istý, že sa nechcú pridať na stranu vydieračov s pánom Migaľom a Šalitrošom, že sa vrátia späť k nám. Celý poslanecký klub, celá strana celej štruktúry očakávajú, že sa takto zachovajú,“ povedal Šutaj Eštok v diskusnej relácii O 5 minút 12.
,,Ak nebudú hlasovať, tak potom skonštatujeme, že vláda nemá väčšinu a budeme riešiť už potom reálnu, hovorím za seba, potom reálne sa otvorí téma predčasných volieb,“ reagoval Taraba.
,,Toto je neudržateľný stav. Čo sa týka toho, že nemôžeme od schôdze k schôdzi ísť podľa toho, či sa dohodneme na nejakom zákone alebo nedohodneme,“ zdôraznil predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci.
Februárová schôdza v ohrození
Hlas predčasné voľby naďalej odmieta. Šutaj Eštok je toho názoru, že sa strana zastabilizuje. Riadna februárová schôdza parlamentu je však ohrozená. Po novom sa na nej majú riešiť len stavebný a zdravotnícke zákony, aby nezačali platiť výpovede lekárov.
Hlas preto vyzýva opozičných poslancov, aby schôdzu pomohli otvoriť. KDH pripustilo, že by koalícii v tomto pomohli. „Samozrejme, musíme vidieť, v akej podobe to bude predstavené v definitívnom znení, ale pre nás je kľúčové, aby občan na Slovensku nemusel trpieť,“ hovorí predseda KDH Milan Majerský.
,,To je veľmi vážna otázka a zároveň nie je úlohou opozície pomáhať koalícii. To nemôže byť ako od schôdze k schôdzi zbieranie hlasov. Najmä voči opozícii, o ktorej koalícia hovorí, že je rakovinou tejto spoločnosti. Ale potom, keď príde na zdravotníctvo, tak zrazu už nevadí, že sme pučisti,“ dodal Dubéci.
„Nemôžeme na seba preniesť zodpovednosť, ktorú má táto vláda. Sme ochotní sa hneď dohodnúť na predčasných voľbách. Keď sa na nich dohodneme, potom sa môžeme baviť, v akom režime bude fungovať krajina do predčasných volieb,“ povedala poslankyňa Mária Kolíková (SaS).
„Hazardovať s témou predčasných volieb je niečo, čo odmietajú voliči. Sľúbili sme napĺňať naše predvolebné sľuby za stranu Hlas a to sľúbili všetky koaličné strany,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).
Podľa Tomáš Tarabu bude práve februárová schôdza kľúčová, kde sa ukáže, či koalícia dokáže do budúcnosti zaistiť väčšinu.