Od nového roka sa na Slovensku môže regulovať populácia vlka dravého. Ministerstvo životného prostredia zmenilo vyhlášku, rezort pôdohospodárstva zároveň zverejnil kvótu. Poľovníci majú na odstrel 15 dní.
Ochranárske organizácie vyjadrili zásadný nesúhlas. Podľa nich sa tento krok nezakladá na odborných argumentoch, hovoria o masakre zvierat.
Vyhláška envirorezortu počíta s reguláciou vlka od 1. januára. Preradzuje vlka zo zoznamu chránených živočíchov do zoznamu vybraných druhov živočíchov. Lov vlka bude možný za prísne stanovených podmienok a kvót. Podľa poslednej kvóty poľovníkom veľa času na odstrel nezostáva.
Kvótam na odstrel vlka dravého sa v Správach venovala redaktorka Karolína Janičíková:
,,Vlka dravého bude možné loviť od účinnosti zmeny vyhlášky do doby, kým nedôjde k naplneniu určenej kvóty lovu vlka dravého, najdlhšie však do 15. januára 2025 vrátane,“ píše sa v stanovisku rezortu pôdohospodárstva.
Štátny tajomník envirorezortu Filip Kuffa zverejnil na sociálnych sieťach video pre poľovníkov, kde informuje o postupe lovu. Vyzýva ich, aby video zdieľali.
,,Kvóta bola pre túto sezónu určená na 74 jedincov, čo síce sa už v horizonte 15 dní pravdepodobne nestihne, ale budúcu sezónu už bude plná doba lovu. Potom komisia stanoví znova ďalšiu kvótu,“ napísal Kuffa.
V dokumentoch rezortov sú spísané aj oblasti, v ktorých lov vlka nebude povolený. Ide napríklad o územia v piatom stupni ochrany a európskeho významu. Územie v panónskom biogeografickom regióne, ktoré zasahuje najmä juh Slovenska. Či katastrálne územia viacerých obcí v okolí Starej Ľubovne a Kamienky pri hraniciach s Poľskom.
Ochranári namietajú
Viaceré ochranárske organizácie mali k vyhláške hromadné pripomienky. Napríklad iniciatíva My sme les vyzvala envirorezort, aby vyhlášku stiahol. Pripomienkovalo ju aj Lesoochranárske zoskupenie VLK. Envirorezort však nerešpektoval ani jednu.
,,Argument ministerstva životného prostredia, okolo ktorého sa neustále točili, bola ochrana chovu hospodárskych zvierat. Ale všetky štatistiky, ktoré máme k dispozícii, hovoria, že strieľanie vlkov a škody na hospodárskych zvieratách spolu nesúvisia. Vlk je lovcom raticovej zveri, loví predovšetkým diviakov a jeleňov,“ ozrejmil náčelník ochranárskeho zoskupenia Juraj Lukáč.
Juraj Lukáč zároveň povedal, že na budúci rok plánujú stav vlkov dôsledne monitorovať. Chcú zorganizovať genetické vedecké štúdie na počet jedincov. Ak napriek vyhláške dôjde k nárastu škôd na chove hospodárskych zvierat, napadnú rozhodnutie envirorezortu na súde.