Už o necelý týždeň slávnostne inaugurujú novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa do úradu. Čo bude musieť urobiť napríklad Európska únia, ak chce mať s Washingtonom fungujúci vzťah?
Renomovaný historik Timothy Garton Ash, v komentári pre denník The Guardian skonštatoval, že v novej Trumpovej ére sa liberálne demokracie musia stretávať aj s náročnými partnermi a hľadať konsenzus.
Komentár o súčasných lídroch svetových mocností si v rubrike Čítanie zo zahraničnej tlače v denníku The Guardian prečítala redaktorka Anna Síposová:
Donald Trump pozerá na Grónsko, Panamu a Kanadu tak, ako sa Vladimir Putin pozerá na Krym a Si Ťin-pching na Taiwan. Ide o symptóm i príčinu nového svetového neporiadku.
Liberálne demokracie, najmä tie v Európe, sa preto musia prebudiť a priznať si, že všade cítiť pach pušného prachu. Rusko a Čína sú teraz revizionistickými veľmocami. Ich cieľom je zmeniť alebo zvrhnúť existujúci poriadok. Stredné mocnosti ako Turecko, Brazília a Južná Afrika zatiaľ rady hrajú na všetky strany.
Väčšina Európanov pritom vníma svet ako keby sme stále žili v mierových časoch konca 20. storočia. To, čo je okolo nás sa viac podobá Európe z konca 19. storočia, v ktorej sú súperiace veľké mocnosti a impériá.
Pre Európu, ktorá pozostáva výlučne z malých a stredných mocností, je jediným spôsobom, ako vytvoriť primeranú silu, koordinovaná kolektívna akcia. A to vrátane užšieho vzťahu medzi Britániou a kontinentálnou Európou.