Na hlavný obsah

Ukončilo sa ich trinásťročné čakanie: Rumunsko a Bulharsko vstupujú do schengenského priestoru

Čiastočne sa do neho začlenili už vlani v marci.

Ukončilo sa ich trinásťročné čakanie: Rumunsko a Bulharsko vstupujú do schengenského priestoru
Kontrolná stanovište na hraničnom priechode medzi Rumunskom a Bulharskom. Foto: Daniel MIHAILESCU/AFP/AFP/Profimedia

Rumunsko a Bulharsko sa v stredu (1. 1.) stali plnoprávnymi členmi schengenskej zóny, čím sa tento priestor bez vnútorných hraníc EÚ rozšíril na 29 členských štátov. Pre tieto dve východoeurópske krajiny sa ukončilo 13-ročné čakanie. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Rozšíriť sa mohol po tom, ako Rakúsko a ďalšie členské krajiny stiahli svoje námietky proti vstupu týchto bývalých komunistických krajín.

Rumunsko a Bulharsko, ktoré sú členmi Európskej únie od roku 2007, sa v marci čiastočne začlenili do schengenského priestoru. Tým sa odstránili hraničné kontroly v prístavoch a na letiskách.

Rakúsko však pohrozilo, že bude vetovať ich úplný vstup pre obavy z migrácie, čo znamená, že na pozemných hraničných priechodoch stále budú platiť kontroly.

Viedeň v decembri ustúpila od vetovania po tom, ako tieto tri krajiny dosiahli dohodu o „balíku opatrení na ochranu hraníc“, čím sa uvoľnila cesta Rumunsku a Bulharska k vstupu do schengenského priestoru.

Spĺňali požiadavky už od roku 2011

Zóna, ktorá vznikla v roku 1985, bude teraz zahŕňať 25 z 27 členských štátov EÚ, ako aj Švajčiarsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko. Celkový počet jej obyvateľov bude viac ako 400 miliónov.

Rumunsko a Bulharsko spĺňali technické požiadavky na členstvo v schengenskom priestore od roku 2011.

Rakúsko sa už roky sťažuje na neúmerný počet migrantov prichádzajúcich bez dokladov, ktorý je dôsledkom nedostatočnej ochrany vonkajších schengenských hraníc.

Viedeň upustila od svojich námietok voči vstupu Rumunska a Bulharska do Schengenu po tom, ako tieto tri krajiny vlani v novembri podpísali dohodu o ochrane hraníc, pripomína AFP.

Dohoda stanovuje spoločné nasadenie stráží na bulharsko-tureckých hraniciach a dočasné kontroly na pozemných priechodoch na počiatočné obdobie šiestich mesiacov.

Vstup do zóny zvýši hrubý domáci produkt (HDP) Rumunska a Bulharska najmenej o jeden percentuálny bod, odhadujú analytici.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet