Na hlavný obsah

Vo Vlkanovej otvorili medzisklad na spracovanie zálohovaných obalov. Má pomôcť zefektívniť prácu

Medzisklad vznikol v hale, ktorá slúžila ako prekladisko.

Vo Vlkanovej otvorili medzisklad na spracovanie zálohovaných obalov. Má pomôcť zefektívniť prácu
Na snímke nový medzisklad vo Vlkanovej. Foto: TASR/Ján Krošlák

V obci Vlkanová otvorili medzisklad na spracovanie zálohovaných obalov od nápojov. Je prvý v Banskobystrickom kraji. Do novej haly bude spoločnosť, ktorá systém zálohovania na Slovensku zabezpečuje, zvážať fľaše a plechovky z približne 450 odberných miest. Tvrdí, že medzisklad im pomôže prácu zefektívniť a zároveň bude ekologickejšia.

Kým doteraz hala vo Vlkanovej slúžila len ako prekladisko, po novom je z neho medzisklad. Pribudli tiež špeciálne stroje.

„Materiál sa zhutňuje, aby sme neprevážali vzduch. Vrecia sa otvoria, zhutnia sa do formy kocky a potom samotné plastové kocky prenášame k nám do triediaceho centra, kde sa triedia už na jednotlivé farby,“ vysvetlil prevádzkový riaditeľ spoločnosti Správca zálohového systému František Mažerik.

Novému medziskladu vo Vlkanovej sa v Správach z regiónov venovala redaktorka STVR Martina Jančiarová:

Jediné triediace centrum je v Kočovciach pri Novom Meste nad Váhom. Po zhutnení na špeciálnom lise tam z Vlkanovej prevezú o 14 ton materiálu viac ako doteraz.

„V rámci zavedenia medziskladu v obci Vlkanová sa nám podarí ušetriť alebo znížiť nájazd našich kamiónov v počte viac ako 170-tisíc kilometrov za rok. Čím samozrejme znížime našu ekologickú uhlíkovú stopu,“ priblížil generálny riaditeľ spoločnosti Správca zálohového systému Marián Áč.

Správca zálohového systému má na Slovensku šesť medziskladov a ten vo Vlkanovej je jediný v Banskobystrickom kraji. Vybudovali ho v priemyselnej zóne a prácu tu našlo ďalších 12 ľudí.

„Mňa veľmi teší, že prichádza do našej obce ďalšia spoločnosť. Vnímam to ako pracovný potenciál pre obyvateľov našej obce, ale aj širšieho regiónu,“ reagovala starostka Vlkanovej Andrea Klesniaková.

Do medziskladu vozia obaly nielen zo zálohomatov, ale aj z ručného zberu. Takéto fľaše a plechovky nie sú stlačené a v hale ich pred zlisovaním počítajú na špeciálnom stroji.

„Na základe prepočtu ich potom preplácame jednotlivým obchodníkom podľa počtu, koľko vyzbierali,“ informoval Áč.

Systém zálohovania funguje na Slovensku už viac ako tri roky. Podľa prieskumov ho pozná a využíva zhruba 95 percent obyvateľov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny