Na hlavný obsah

Výnimočný stav podľa prezidenta nateraz nehrozí: Aké podmienky musia byť splnené, ho mohol vyhlásiť?

Pýtali sme sa ústavného právnika Radoslava Procházku.

Výnimočný stav podľa prezidenta nateraz nehrozí: Aké podmienky musia byť splnené, ho mohol vyhlásiť?
Zľava prezident Peter Pellegrini a predseda vlády Robert Fico. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Prezident Peter Pellegrini uviedol, že vyhlásenie výnimočného stavu nateraz nehrozí. Na jeho vyhlásenie sa musia splniť dva typy podmienok. V Aktuálne :24 ich priblížil ústavný právnik Radoslav Procházka.

„Jedna je vecná. To znamená, že existuje predpoklad, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k teroristickému útoku, k rozsiahlym pouličným nepokojom spojeným s útokmi na orgány verejnej moci alebo k inému hromadnému násilnému protiprávnemu konaniu, ktoré narúša verejný poriadok alebo bezpečnosť štátu,“ vysvetlil Procházka.

Druhá podmienka je procesná. „Vyhlásiť výnimočný stav môže prezident len v prípade, ak túto hrozbu nemožno odvrátiť činnosťou orgánov verejnej moci,“ priblížil ústavný právnik.

Taktiež podľa neho platí, že výnimočný stav sa môže vyhlásiť len na území, ktoré má postihnúť hrozba. „Môže to byť teoreticky aj celé územie Slovenskej republiky,“ dodal.

V kontexte, v akom sa o výnimočnom stave v súčasnosti hovorí, upozornil na to, že výnimočný stav prezident nemôže vyhlásiť na znemožnenie alebo rozpustenie verejného zhromaždenia občanov.

„A to v prípade, ak na ňom alebo v súvislosti s týmto verejným zhromaždením, nedôjde k tomu konaniu, ktoré by spĺňali už uvedené podmienky vyhlásenia výnimočného stavu,“ skonštatoval Procházka.

Návrh prezidentovi predkladá vláda

Návrh na vyhlásenie výnimočného stavu predkladá prezidentovi vláda. Prezident návrhu nemusí nevyhnutne vyhovieť, ak dospeje k záveru, že sa nesplnili predpoklady na jeho vyhlásenie.

„V istom rozsahu je k dispozícii aj kontrola zo strany Ústavného súdu (ÚS) SR,“ priblížil Procházka. Ak by ÚS SR rozhodol, že sa splnili všetky podmienky, s tým už sa spájajú obmedzenia základných práv a slobôd občanov.

„Pri výnimočnom stave sa môže obmedziť alebo zakázať uplatňovanie práva na zhromažďovanie. Prípadne sa zhromažďovanie na verejnosti podmieni predchádzajúcim povolením. Môže dôjsť k zásahu do tzv. informačnej slobody alebo k obmedzeniu práva na štrajk,“ vysvetlil. Obmedzenia sa môžu týkať aj vlastníckeho práva či dokonca slobody pohybu v istom rozsahu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko