Americký minister obrany Pete Hegseth povedal, že nevidí návrat Ukrajiny do hraníc pred rokom 2014 ako reálny. V rámci mierového plánu si východoeurópsku krajinu ani nevie predstaviť v Severoatlantickej aliancii (NATO). Chcel by však namiesto toho prítomnosť zahraničných jednotiek ako bezpečnostnú záruku, informovala agentúra Reuters.
„Rovnako ako vy chceme suverénnu a prosperujúcu Ukrajinu. Ale musíme začať tým, že si uvedomíme, že návrat k ukrajinským hraniciam pred rokom 2014 je nereálny zámer. Snaha o tento iluzórny cieľ len predĺži vojnu a spôsobí ďalšie utrpenie,“ povedal podľa Reuters Hegseth na zasadnutí kontaktnej skupiny pre Ukrajinu v sídle NATO v Bruseli.
Spojené štáty podľa ministra obrany rovnako nevidia Ukrajinu v NATO, ak by sa pristúpilo k mierovému riešeniu vojnového konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom, ktoré ju pred necelými tromi rokmi napadlo. Namiesto toho si vie predstaviť prítomnosť európskych a mimoeurópskych jednotiek na území napadnutého štátu, uviedol Reuters.
O bezpečnostných potrebách a výdavkoch na obranu napadnutej krajiny sa bude diskutovať vo štvrtok. Hegseth v stredu (12. 2.) potvrdil vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, že členovia NATO by na spoločnú obranu mali prispievať piatimi percentami zo svojho HDP namiesto súčasných dvoch percent.
Žiadny z nich ale na túto úroveň nedosiahol. Najbližšie je Poľsko, ktoré vynakladá štyri percentá a tento rok by sa malo priblížiť piatim percentám, uviedla agentúra AP.
Členské krajiny prekonali cieľ
Členské krajiny NATO vlani prekonali svoj cieľ a poskytli Ukrajine bezpečnostnú pomoc v objeme presahujúcom 50 miliárd eur. Európa a Kanada prispeli podľa hovorkyne NATO viac ako polovicou z tejto sumy, zvyšok poskytli Spojené štáty. Pôvodný cieľ bol pritom poskytnúť Ukrajine pomoc minimálne za 40 miliárd eur.
Konflikt na východe Ukrajiny sa začal v roku 2014, keď prozápadní demonštranti v Kyjeve zvrhli proruského prezidenta Viktora Janukovyča, ktorý potom ušiel do Ruska. Moskva vzápätí anektovala ukrajinský polostrov Krym a podporila separatistov na Donbase v boji proti ukrajinským silám.
Putin potom 24. februára 2022 nariadil ruským silám vpadnúť do susednej krajiny pod zámienkou ochrany ruskojazyčného obyvateľstva a zabránenia potenciálnemu ohrozeniu Ruska v prípade hypotetického vstupu Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie.