Na hlavný obsah

Príjmy v rozpočte majú byť tento rok o stámilióny nižšie, než sa predpokladalo. Spomalí sa aj oživovanie ekonomiky

Príjmy budú nižšie približne 370 miliónov.

Príjmy v rozpočte majú byť tento rok o stámilióny nižšie, než sa predpokladalo. Spomalí sa aj oživovanie ekonomiky
Minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD). Foto: TASR/Dano Veselský

Príjmy v štátnom rozpočte budú tento rok nižšie než sa pôvodne očakávalo – o stámilióny. Štátni analytici aktualizovali prognózu pre tento rok. Ekonómovia však predpokladajú, že výpadok príjmov bude ešte väčší a tempo oživenia ekonomiky pomalšie.

Inštitút finančnej politiky (IFP) vyčíslil, že príjmy do štátneho rozpočtu budú tento rok nižšie o približne 370 miliónov eur. „To pozostáva z nižších daňových príjmov a trochu nižších výdavkov sociálnej poisťovne,“ hovorí analytik inštitútu Dušan Paur.

Príjmom v štátnom rozpočte sa v Správach venoval redaktor Radoslav Šebo:

Analytici IFP v súvislosti s 370-miliónovým výpadkom poukazujú na to, že ide len o odhad, ktorý sa v priebehu roka môže meniť. Môže byť väčší alebo menší. Ekonómovia si však myslia, že bude väčší.

„Celkové príjmy do štátneho rozpočtu sú na tento rok rozpočtované na 27,5 miliardy eur, čiže tento výpadok je relatívne malý,“ hovorí vedecký pracovník Prognostického ústavu SAV Vladimír Baláž. „Je spôsobený tým, že naša ekonomika bude pravdepodobne rásť nižším tempom, ako sme predpokladali,“ dodal.

Príčinou sú externé vplyvy

„Hlavnou príčinou vidíme externé vplyvy. Ak sa pozriete na prognózy nemecké, tak oproti starším prognózam je tam pokles až o 0,9 alebo až o jeden percentuálny bod v raste,“ uviedol minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

Minister financií tvrdí, že Nemecko sa, podľa vlastných slov, potáca v pásme stagnácie, čo podľa neho výrazne ovplyvňuje aj našu ekonomiku. Spomalenie tempa jej rastu je však následkom aj ďalších faktorov.

„Pretrvávajúcou vojnou na Ukrajine, ale tiež clami, ktoré veľmi pravdepodobne Spojené štáty voči nám zavedú,“ menuje Baláž. „Keď naše automobilky predajú menej automobilov znížia sa im zisky. Tým pádom aj štát získa menej na dani z príjmu právnických osôb,“ vysvetlil.


Ekonóm Ľuboš Pavelka povedal, že nové pracovné miesta nebudú vytvárané v takom rozsahu, ako tomu bolo doteraz, aj keď máme na trhu veľa neobsadených miest. „Na druhej strane, podnikateľské subjekty, ktoré pracovnú silu zamestnávajú, budú vyrábať menej výrobkov, vzhľadom na to, že majú menší počet objednávok od obchodných partnerov,“ dodal.

„V minulosti ziskovosť bola, napriek tomu, že sme mali krízu počas covidu, tak bola extrémna. Považujem návrat ziskovosti k normálu, ale je nižšia ako bola v minulosti,“ povedal Kamenický.

Otázne podľa Vladimíra Baláža bude aj to, ako konkrétne sa pod príjmy do štátnej pokladnice podpíše konsolidácia. Na jednej strane môžu byť vyššie, keďže sa vo väčšine prípadov zvýšila daň z pridanej hodnoty.

„Na druhej strane môžu niektoré domácnosti obmedziť svoju spotrebu, alebo môžu sa preorientovať na lacnejšie výrobky,“ uviedol Baláž.

To by mohlo viesť k tomu, že z DPH, ktorú platíme pri každom nákupe, by išlo do rozpočtu menej peňazí a že by bol výpadok pri daňových príjmov štátu väčší.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika