Prezident USA Donald Trump v predvolebnej kampani sľuboval priam bleskové riešenie vojny na Ukrajine. Údajne už telefonoval so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom viackrát, no Moskva to zatiaľ nepotvrdila ani nevyvrátila. Podľa politológa Erika Láštica môže potenciálne ísť v prípade telefonátov o pravdivé tvrdenie, ale aj o typickú Trumpovu mediálnu stratégiu.
Odborník z Univerzity Komenského v Bratislave pripomenul, že Trump už v prvom volebnom období volil komunikáciu s médiami, ktorá sa veľmi ťažko overovala alebo ju nepotvrdzovali ďalšie zdroje.
„Na druhej strane – Ukrajina a riešenie konfliktu na Ukrajine je súčasťou širšieho plánu USA, ktoré prehodnocujú, momentálne aj pod Trumpovým vedením, svoje zapojenie v rámci konfliktov a konfliktných území vo svete. Toto Trumpovi potenciálne do plánu novým spôsobom Ameriku sprítomniť vo svete, nejakým spôsobom zapadá,“ skonštatoval Láštic.
Politológ ďalej podotkol, že USA nie sú dominantným hráčom pri vojne na Ukrajine. Na ukončenie vojny alebo dohodu by najmä potrebovali rokovanie Kremľa a Kyjeva a ich súhlas s podmienkami ukončenia konfliktu, či už ich budú predkladať Spojené štáty alebo viaceré krajiny.
Trumpove plány
Donald Trump vstúpil do úradu s veľkými plánmi a mnohými kritizovanými ministrami aj konkrétnymi krokmi. Doma začal s vyhosťovaním ilegálnych imigrantov a veľkým šetrením vo vládnych inštitúciách.
Čo sa týka zahraničia, ako kontroverzné sa zapísali jeho nároky na Grónsko a Kanadu, ale aj plán na odkúpenie Pásma Gazy, čím chce na tomto území zaručiť mier.
Do svetovej ekonomiky zasiahol uvalením dovozných ciel. Kým tie pre Kanadu a Mexiko zatiaľ do platnosti nevstúpili, dodatočné clá pre Čínu áno. Podobný krok plánuje aj pre Európsku úniu, na čo by podľa expertov najviac doplatilo práve Slovensko.
Šéf Bieleho domu viaceré z týchto krokov avizoval už v predvolebnej kampani, v ktorej viackrát skloňoval ukončenie vojny na Ukrajine do 24-hodín. Ruská agresia tam však aj po troch týždňoch Trumpovho úradovania stále pretrváva.