Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu (19. 2.) v Paríži pokračoval v konzultáciách s lídrami z 19 štátov vrátane Kanady. Cieľom bolo nájsť spoločnú pozíciu k Ukrajine a kolektívnej obrane, informoval spravodajský web France24.
Po rokovaní Macron v statuse na sieti X napísal, že „postoj Francúzska a jeho partnerov je jasný a jednotný. Prajeme si trvalý a pevný mier na Ukrajine“.
France24 doplnil, že táto videokonferencia sa uskutočnila v čase, keď prezidenti USA a Ruska – Donald Trump a Vladimir Putin – pripravujú svoj samit s cieľom normalizovať svoje vzťahy.
V Paríži boli stredu osobne prítomní iba dočasný rumunský prezident Ilie Bolojan, ktorého krajinou od zrušenia prezidentských volieb otriasla politická kríza, a luxemburský premiér Luc Frieden.
Prostredníctvom videokonferencie sa do rokovania zapojili hlavy štátov a vlád troch pobaltských štátov. Taktiež aj Belgicka, Bulharska, Cypru, Česka, Fínska, Grécka, Chorvátska, Írska, Islandu, Portugalska, Slovinska, Švédska, ako aj kanadský premiér Justin Trudeau.
Existenčná hrozba zo strany Ruska
V pondelok (17. 2.) sa v Paríži konal prvý neformálny minisamit za účasti lídrov siedmich európskych krajín vrátane Spojeného kráľovstva. Macron v rozhovore pre francúzsku tlač ozrejmil, že na nej vládol spoločný názor, že „Rusko predstavuje pre Európanov existenčnú hrozbu“.
Okrem tohto konsenzu prebieha v Európe aj diskusia medzi zástancami a odporcami vojenského nasadenia na Ukrajine s cieľom presadiť možné ukončenie bojov. Macron pritom ubezpečil, že Francúzsko sa nechystá vyslať na front na Ukrajinu svoje pozemné jednotky.
Tieto diskusie sa podľa agentúry DPA konajú v čase, keď Európa čelí zásadnej otázke: ako reagovať na dramatický posun Spojených štátov v ich politike voči Ukrajine.
Washington sa totiž snaží dotlačiť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského prezidenta Vladimira Putina k rokovaniam. Chce preniesť zodpovednosť za implementáciu mierovej dohody na Európu.
Agentúra DPA pripomenula, že na budúci pondelok uplynú tri roky od invázie ruskej armády na Ukrajinu, ktorá sa niekoľkonásobnej ruskej presile bráni aj za pomoci Západu.
Riešenie vojny bez Ukrajiny je neprijateľné
Medzi lídrami 19 krajín nastala jednomyseľná zhoda na tom, že riešenie vojny na Ukrajine bez Kyjeva a Európy je neprijateľné. Vyplýva to podľa agentúry Belga zo stanoviska belgickej vlády.
„Všetky krajiny sa zhodli na tom, že Ukrajina má naďalej podporu, že dohoda bez Ukrajiny a bez Európy nie je prijateľnou možnosťou a nemôže viesť k želateľnému výsledku. A že treba prijať krátkodobé rozhodnutia, ktoré dodajú našej pozícii potrebnú silu,“ zdôraznila vo vyhlásení belgická vláda.
Pondelňajšiu a stredajšiu schôdzku v Paríži za účasti viacerých európskych i ďalších predstaviteľov zvolal Macron v reakcii na vyjadrenia zástupcov Spojených štátov, ktorí naznačili, že Európa nebude zohrávať žiadnu úlohu v mierových rozhovoroch. Nepozvané krajiny Európskej únie tento formát skritizovali.
V metropole Francúzska sa podľa denníka The Guardian malo okrem iného diskutovať o obranných kapacitách, ktoré by Európa mohla poskytnúť Ukrajine na zabezpečenie bezpečnostných záruk. Vrátane plánu na „automatické členstvo Ukrajiny v NATO“ v prípade jasného porušenia prímeria zo strany Ruska.
Pondelňajší summit v Paríži sa však skončil bez konkrétneho vyhlásenia, pretože lídri sa nedohodli na vyslaní vojakov, ktorí by kontrolovali dodržiavanie prípadnej mierovej dohody. Opäť sa len vyjadrili frázovito o pomoci Ukrajine a zvýšení výdavkov na obranu, zhodnotil magazín Politico.