Bývalý šéf diplomacie ČR Lubomír Zaorálek uviedol, že Európa môže byť v mierových rokovaniach o Ukrajine odsunutá bokom. Reagoval na nedávnu komunikáciu medzi USA a Ruskom. Bývalý minister zahraničných vecí SR Rastislav Káčer upozornil na mätúce vyjadrenia predstaviteľov USA.
V relácii Z prvej ruky v piatok 14. 2. s moderátorkou Martou Jančkárovou diskutovali bývalý minister zahraničných vecí SR Rastislav Káčer, bývalý minister zahraničných vecí ČR Lubomír Zaorálek a novinár a komentátor Peter Števkov.
Americký prezident Donald Trump v stredu telefonoval s ruským lídrom Vladimirom Putinom. Zhodli sa na okamžitom začatí rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine. Zaorálek pripomenul, že Európa si nepriala, aby sa rokovania uskutočňovali len medzi USA a Ruskom.
Uviedol, že Európa sa usilovala byť súčasťou riešenia situácie na Ukrajine už po vypuknutí vojny na Donbase v roku 2014 v rámci rokovaní v Normandskom formáte. „Dnes to vyzerá tak, že rozhodujúci trumf držia Spojené štáty. Tie hovoria, že nebudú podporovať vojenské ciele Ukrajiny, pretože jej pozícia sa zhoršuje, takže to nemá zmysel,“ povedal bývalý český minister.
„Donald Trump vytiahol Vladimira Putina z izolácie a dokonca hovorí o tom, že by sa Rusko malo vrátiť do G7 a Putin sa môže cítiť ako víťaz,“ povedal Zaorálek. Český exminister zahraničných vecí si podľa svojich slov nevie predstaviť, že ak sa USA vydajú svojím vlastným smerom, tak to bude Európa ignorovať alebo pokračovať vo svojej vlastnej politike.
„Defacto Európa je týmto odsunutá bokom a nie je podľa mňa schopná predstaviť žiadnu alternatívu k tomu postupu, s akým začal Donald Trump,“ povedal. To, čo robia Američania, je podľa neho zrozumiteľné už niekoľko dní.
Pripomenul nedávne slová špeciálneho vyslanca USA Stevena Witkoffa, že medzi Trumpom a Putinom existovalo „prekrásne priateľstvo“, ktoré bude pokračovať a bude na úžitok pre celú planétu. Tiež uviedol, že Trump žiadal kompenzácie za straty USA na výdavkoch na podporu Ukrajiny.
Vyjadrenia USA sú mätúce
„Americké vyjadrenia sú od inaugurácie prezidenta Trumpa mätúce,“ myslí si Káčer. Pripomenul v tejto súvislosti slová rôznych predstaviteľov Spojených štátov, ktoré sú do značnej miery kontradiktórne. „Ak je Ukrajina sklamaná, tak je možno sklamaná s kontradiktórnosti a nevyspytateľnosti týchto vyjadrení,“ uviedol.
Túto situáciu a vynechanie Ukrajiny z mierových rokovaní môžu podľa Števkova vnímať ako zradu Ukrajinci. „Bolo im hovorené a sľubované Západom, Európou aj USA, že ich budú podporovať dovtedy, dokedy to bude potrebné,“ povedal.
Pripomenul však hlasy, ktoré sa ozývali od roku 2014, že vábenie Ukrajiny do NATO povedie k vojne a jej následnej deštrukcii. „Rusom záleží na tejto oblasti viac ako Západu. Západ bude mať v konečnom dôsledku maslo na hlave, hrozí jeho porážka a eventuálne možná delegimitizácia NATO ako nejakej organizácie, ktorá zabezpečuje bezpečnosť v Európe,“ dodal.