Na hlavný obsah

Mimoriadne schôdze k odvolávaniu T. Tarabu a M. Šimkovičovej sa nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus

Parlament znova nebol uznášaniaschopný.

Mimoriadne schôdze k odvolávaniu T. Tarabu a M. Šimkovičovej sa nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus
Zľava ministerka kultúry Martina Šimkovičová a minister životného prostredia Tomáš Taraba (obaja nom. SNS). Foto: TASR/Jakub Kotian

Mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR k odvolávaniu ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) sa nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus. Poslanci neboli uznášaniaschopní.

V rokovacej sále sa ich prezentovalo len 63, teda menej ako potrebný počet. Podpredseda parlamentu, ktorý je poverený jeho riadením, Peter Žiga (Hlas-SD) preto odložil schôdzu na stredu (19. 2.).

Návrh na vyslovenie nedôvery šéfovi envirorezortu podali opoziční poslanci za PS, SaS a nezaradený poslanec Ľubomír Galko. Hovorili o viacerých Tarabových zlyhaniach. Kritizovali ho aj v súvislosti so zámerom výstavby prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. Minister to odmietol. Dôvody, pre ktoré ho chce opozícia odvolať, označil za smiešne.

Odvolávaniu ministerky kultúry a ministra životného prostredia sa v Správach venoval aj redaktor Erik Adamson:

Neodvolávali ani ministerku kultúry

Poslanci NR SR nerokovali ani o návrhu na vyslovenie nedôvery ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (nominantka SNS). Plénum stále nebolo uznášaniaschopné. V rokovacej sále sa prezentovalo len 64 poslancov. Aj túto schôdzu Žiga odložil na stredu.

Za návrhom na vyslovenie nedôvery Šimkovičovej stoja opoziční poslanci za PS a SaS. Odôvodňovali to jej nekompetentnosťou a neodbornosťou. Hovorili o rozklade kultúry a zlyhaniach šéfky rezortu. Ministerka to odmietla a označila prezentované dôvody za emotívne.

PS a SaS kritizujú neotvorenie mimoriadnej schôdze k odvolávaniu Tomáša Tarabu. „To, že koaliční poslanci neotvorili schôdzu, je symptomatické celkovej paralýze Národnej rady. Sme v situácii, keď vláda nevládne, keď parlament reálne nezasadá, nikto nevie, či vládna koalícia má väčšinu alebo nemá väčšinu,“ vyhlásil líder PS Michal Šimečka.

„Do toho občania Slovenskej republiky zažívajú bezprecedentnú drahotu. Od januára sa dramaticky zvyšuje inflácia, rastú aj ceny potravín, ceny všetkého, a to nás ešte čaká transakčná daň od 1. apríla,“ dodal s tým, že Slovensko aktuálne potrebuje vládu ihneď.

Predseda SaS Branislav Gröhling poukázal, že parlament riadne nezasadá už dva mesiace. Dianie na politickej scéne označil za trápenie. Pripomenul, že vládna koalícia sa aktuálne dohaduje na novom usporiadaní vzťahov.

„Tri egá sa nevedia dohodnúť na ničom, ako si poposúvajú tu stoličky, kto obsadí aké ministerstvo, vymieňajú si tu nejaké odkazy. Ja som už hovoril, že to je normálna telenovela,“ vyhlásil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko