Nadšenci astronómie sa môžu koncom februára tešiť na výnimočnú udalosť, ktorá sa opakuje raz za 15 rokov. Posledný februárový deň 28. februára sa na nočnej oblohe zoradí sedem planét. Merkúr sa pripojí k šiestim ďalším planétam. Tento astronomický úkaz bude najlepšie viditeľný krátko po západe Slnka, keď sa na oblohe objavia prvé hviezdy. Informuje o tom portál BBC.
Na nočnej oblohe je v súčasnosti viditeľných šesť planét – Venuša, Mars, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún. Merkúr sa k nim pripojí len počas jednej noci. Takéto udalosti nie sú len vizuálnych zážitkom, ale môžu mať tiež vplyv na našu slnečnú sústavu a ponúkajú potenciál získať nové poznatky o našom mieste v nej.
Osem planét obieha okolo Slnka rôznou rýchlosťou – Merkúr dokončí obeh za 88 dní, Zem za 365 dní a Neptún až za 165 rokov. Keď sa niektoré planéty ocitnú na rovnakej strane Slnka, môžeme ich vidieť súčasne. Vzácne sa všetky zoradia pozdĺž ekliptiky.
Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn sú viditeľné voľným okom, zatiaľ čo Urán a Neptún si vyžadujú teleskop.
Usporiadanie planét nie je užitočné len v rámci našej slnečnej sústavy. Astronómovia využívajú usporiadanie na skúmanie mnohých rôznych aspektov vesmíru, a to najmä pri objavovaní a štúdiu exoplanét, svetov, ktoré obiehajú okolo iných hviezd ako Slnko.