Na hlavný obsah

Ruská armáda rieši nedostatok áut pre vojakov po svojom: Na fronte sa presúvajú na somároch

Dostať ich mali od ruského ministerstva obrany.

Ruská armáda rieši nedostatok áut pre vojakov po svojom: Na fronte sa presúvajú na somároch
Ilustračná snímka somára. Foto: Unsplash

To, že človek vo vojnách využíva zvieratá ako spojencov, je stará známa vec. Najčastejšie sa hovorí o koňoch, prípadne ťavách, ktoré sa využívali najmä ako dopravné prostriedky.

Hannibal však prekročil Alpy na slonoch, psy sa využívali na stráženie, vyhľadávanie mín, prenášanie správ aj ako útočné zvieratá. No a delfíny dodnes strážia prístavy alebo detekujú míny a neznámych potápačov.

Využíva ich aj Rusko, no tieto cicavce nie sú jediné, ktoré má vo svojom “arzenáli”. Podľa spravodajského portálu Bussines Insider používa vo vojne proti Ukrajine aj somáre.

Kurióznemu prípadu z Ruska sa v relácii Dobré ráno, Slovensko! venovala redaktorka Kristína Chrenková:

Dôvodom je fakt, že ruská armáda má nedostatok áut. V hojne rozšírenom hlasovom odkaze, ktorý podľa ruských blogerov pochádza od vojaka na frontovej línii, sa uvádza, že somáre ruská armáda nedostala od dobrovoľníkov, ale od ruského ministerstva obrany. Rezort sa však k tomuto tvrdeniu verejne nevyjadril.

Denníku Gazeta sa k somárom vyjadril člen branného výboru Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu Viktor Sobolev, ktorý na tom nevidí nič zlé.

Samozrejme, správy o somároch vyvolali aj vlnu kritiky a posmeškov. Na internete napríklad koluje vtip, podľa ktorého musí narukovať Somárik z rozprávky Macko Pú.

Populárny provojnový ruský vojenský bloger, ktorý používa prezývku „Dvaja Majori“, sa na Telegrame pýtal, či budú somáre, ktoré prídu na svet počas nasadenia ich matiek v armáde, považované za štátny majetok. A ak niektorého zajme nepriateľská sabotážna skupina, či bude pokladaný za zmiznutého v boji alebo vojnového zajatca.

Vyčerpané finančné zdroje

Somáre nasadené v armáde poukazujú na vyčerpané zdroje na oboch stranách. Objavujú sa otázniky nad ruskou schopnosťou udržať sankciami oklieštenú ekonomiku, ktorá je čoraz viac závislá od zbrojárskej a obrannej výroby.

V súvislosti s nasadenými ťažnými zvieratami môžeme spomenúť správu z minulého týždňa, že ruské úrady konfiškujú za jazdu pod vplyvom alkoholu autá a posielajú ich na front vojakom. Ich počet je v porovnaní s rokom 2022 desaťnásobne vyšší a podľa súdov je to aj legálny trest.

Ruské ministerstvo obrany teda hľadá všetky možné spôsoby, ako zásobovať vojakov, či už ide o somárov alebo cudzie autá.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet