Na hlavný obsah

Sarkofág jadrovej elektrárne v Černobyle zasiahol dron, Kremeľ obvinenia zo zodpovednosti za útok odmieta

Radiácia je v normále.

Sarkofág jadrovej elektrárne v Černobyle zasiahol dron, Kremeľ obvinenia zo zodpovednosti za útok odmieta
Zasiahnutý sarkofág elektrárne v Černobyle. Foto: X/IAEA - International Atomic Energy Agency

Sarkofág bývalej jadrovej elektrárne v Černobyle v noci na piatok (14. 2.) zasiahol dron, na mieste začalo horieť, uviedla Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). Radiácia vo vnútri aj vonku je v normále, nikto nebol zranený.

„V noci z 13. na 14. februára okolo 1.50 h počul tím MAAE v areáli Černobyľu výbuch vychádzajúci z (krytu), ktorý chráni zvyšky štvrtého reaktora bývalej černobylskej jadrovej elektrárne. To spôsobilo požiar,“ uviedla agentúra s tým, že jej zamestnanci boli informovaní o náraze bezpilotného lietadla.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na X napísal, že za útokom stojí Rusko a že zásah podľa prvých poznatkov kryt výrazne poškodil. Kremeľ obvinenia zo zodpovednosti za incident odmieta.

Pracovníci požiarnej ochrany podľa vyhlásenia zasiahli v priebehu niekoľkých minút. Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by bol kryt narušený. Podľa šéfa MAAE Rafaela Grossiho však incident spolu s vojenskou aktivitou okolo Záporožskej jadrovej elektrárne ukazuje na pretrvávajúce nebezpečenstvo pre jadrovú bezpečnosť.

Kremeľ útok vylúčil

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov rozhodne vylúčil, že by ruská armáda útočila na zariadenia jadrovej infraštruktúry.

„O žiadnych útokoch na takéto miesta jadrovej infraštruktúry nemôže byť ani reči. Akékoľvek tvrdenia, že to tak bolo, nezodpovedajú realite. Ruská armáda to nerobí,“ vyhlásil Peskov, pričom súčasne uviedol, že nemá „presné informácie“ o nahlásenom zásahu objektu elektrárne v Černobyle.

Peskov dodal, že s najväčšou pravdepodobnosťou“ ide o „ďalšiu provokáciu a manipuláciu“. „Presne toto kyjevský režim miluje a niekedy neváha urobiť,“ vyhlásil hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina.

Černobyľská jadrová elektráreň sa v apríli 1986 stala miestom najväčšej jadrovej katastrofy na svete. Havária a následný výbuch štvrtého bloku elektrárne si priamo na mieste a v nasledujúcich mesiacoch vyžiadali niekoľko desiatok životov. Celkovo v súvislosti s katastrofou podľa správy Černobylského fóra z roku 2005 zomrelo okolo 4 000 ľudí.

Štvrtý blok elektrárne, ktorú krátko po začiatku svojej invázie na Ukrajinu malo pod kontrolou Rusko, kým sa z oblasti stiahlo, má od roku 2016 nový kryt s životnosťou 100 rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet