Na hlavný obsah

Slovensko sa prepadlo v rebríčku vnímania korupcie. Správu Transparency International označil R. Fico za pamflet

Slovensko dosiahlo skóre 49 zo 100, o päť bodov menej ako v roku 2023.

Slovensko sa prepadlo v rebríčku vnímania korupcie. Správu Transparency International označil R. Fico za pamflet
Premiér Robert Fico. Foto: TASR/Martin Baumann

Slovensko sa v roku 2024 umiestnilo na 59. mieste v rámci Indexu vnímania korupcie (CPI), ktorý každoročne zostavuje organizácia Transparency International (TI). Premiér Robert Fico (Smer-SD) v reakcii správu odmietol.

V porovnaní s historicky najlepším umiestením z roku 2023 (47. miesto) ide o prepad o 12 priečok. Najlepšie v hodnotení skončili Dánsko, Fínsko, Singapur a Nový Zéland.

Slovensko dosiahlo skóre 49 zo 100, o päť bodov menej ako v roku 2023. „Za jeden rok vlády Roberta Fica sa skóre Slovenska prudko znížilo, pretože početné reformy oslabujú protikorupčné kontroly a obchádzajú verejné konzultácie,“ uvádza TI.

Fico hovorí o pamflete

Premiér označil správu Transparency International za „politický pamflet“. Argumentuje, že od vzniku súčasnej vlády na konci roku 2023 jej predstavitelia nečelili žiadnym korupčným škandálom. Premiér to uviedol na sociálnej sieti.

Fico pripomenul, že vláda slovenskej pobočke organizácie obmedzila financovanie. Argumenty TI, ako sú napríklad reforma trestného práva či iné kroky vlády, sú podľa premiéra v súlade s jej programovým vyhlásením. Argumenty sú podľa neho len opakovaním „bezpohlavných“ tvrdení slovenskej opozície a „protivládnych“ mimovládnych organizácií a médií.

„Predseda vlády SR vyjadruje počudovanie nad tým, že takéto hoaxy, ako je správa TI, vôbec nachádzajú priestor vo verejnej diskusii,“ skonštatoval.

TI poukázala napríklad na rozpustenie špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry, ktoré boli zodpovedné za boj proti korupcii a závažnej trestnej činnosti.

Zo susedných krajín sa lepšie umiestnili Rakúsko, Česko a Poľsko, zatiaľ čo horšie skončili Maďarsko a Ukrajina.

Priemer členských štátov Európskej únie sa oproti roku 2023 znížil o dva body (62). Schopnosť Európy bojovať proti korupcii podľa TI nie je dostatočná. To bráni bloku reagovať na výzvy, ktoré siahajú od klimatickej krízy až po oslabenie právneho štátu a preťažené verejné inštitúcie.

Celosvetovo je úroveň korupcie podľa organizácie stále alarmujúco vysoká a snahy o jej zníženie slabnú, pričom viac ako dve tretiny krajín získali v hodnotení menej ako 50 bodov. Na posledných priečkach korupčného indexu sa umiestnili krízami zmietané štáty vrátane Sýrie, Venezuely a Somálska.

Najnižšie skóre dosiahol Južný Sudán. Ako vysvetľuje Transparency, svetová stupnica CPI je zostavovaná na základe ďalších 13 indexov nezávislých inštitúcií za uplynulé dva roky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko