Pod bývalým lyžiarskym strediskom v Kežmarku zmizla socha lyžiara. Mestská polícia vypátrala páchateľov vďaka kamerovému systému. Krátko po polnoci naložili viac ako 200 kilogramovú sochu do dodávky z požičovne.
Páchatelia sa ulakomili na medenú sochu lyžiara, ktorá tu stála od roku 1978. „Bol to dvojmilimetrový medený plech, čiže najsilnejší, aký sa vôbec robí, to bola sila,“ reagoval autor sochy Imrich Svitana.
Kto bol za krádežou sochy v Kežmarku, zisťovala v relácii Správy redaktorka STVR Miriam Hozzová:
Akademický sochár má dodnes uchovanú zmluvu a fotografie, ako ju niesli štyria chlapi. „Keď som sa dozvedel, tak som sa musel smiať, že to snáď nie je pravda. To naložiť ťažko, to na nejaký voz. Ja neviem, ako to ukradli,“ okomentoval Svitana.
To, že socha nestojí na svojom mieste, si ako prví všimli obyvatelia. Roky sa na lyžiara pozerali z neďalekého sídliska.
„Bol to symbol Kežmarku, pretože v Kežmarku bola lyžiarska škola. A množstvo lyžiarov, ktorí preslávili nie len Kežmarok, ale celé Slovensko, aj v zahraničí, práve vzišlo z tohto areálu,“ povedal primátor Kežmarku Ján Ferenčák.
Sochu zničili
Dnes je areál zanedbaný. Jeho slávu mnohým pripomínala 46-ročná plastika. Jej odvoz si páchatelia museli naplánovať. Prenajali si dodávku.
„Paradox je to, že sme zistili aj číslo telefónu na požičovňu, z ktorej vozidlo bolo požičané. Preverovaním sa potvrdilo, že uvedenej krádeži sa malo dopustiť päť osôb z obce Veľká Lomnica,“ informoval náčelník Mestskej polície Kežmarok Štefan Šipula.
Kamerový systém zachytil dodávku, v ktorej sa viezli. Umelecké dielo, žiaľ, zničili a ráno odviezli do zberných surovín. „Za ktoré zinkasovali vzhľadom k tomu, že šlo o meď, asi 580 eur,“ dodal Šipula.
„Pre materiál, jednoznačne, lebo s tým, či to je taká vec, alebo taká, to im bolo jedno,“ poznamenal Svitana. Dlho sa však z úlovku netešili. Polícia páchateľov vypátrala a prípad vyšetruje.