Na hlavný obsah

Štát vytypoval päť lokalít na uskladnenie rádioaktívneho odpadu. Samosprávy tvrdia, že ich o tom neinformoval

Vytypovaných je päť lokalít.

Štát vytypoval päť lokalít na uskladnenie rádioaktívneho odpadu. Samosprávy tvrdia, že ich o tom neinformoval
Štát pripravuje výstavbu nového úložiska, v súlade s európskou legislatívou. Foto: STVR

Štát vytypoval päť lokalít na uskladnenie rádioaktívneho odpadu. Vedenie Banskobystrického kraja však tvrdí, že dotknuté samosprávy o tom neinformovali. Rezort hospodárstva argumentuje, že ešte nič nie je definitívne rozhodnuté.

Vyhorené palivo z jadrových blokov v súčasnosti ukladáme do špeciálnych medziskladov v blízkosti elektrární. Kapacitu majú na najbližších 20 rokov. Štát preto pripravuje výstavbu nového úložiska, v súlade s európskou legislatívou. Vyhorené palivo tak bude natrvalo uskladnené hlboko pod zemou.

„V princípe ide o banské diela v stabilnom geologickom prostredí, kde sa najskôr vybuduje šachta. Následne sa navŕtajú štôlne, v ktorých sa vytvoria priestory pre ukladanie rádioaktívneho odpadu. Ten je uložený v špeciálne pre tento účel vyvinutých kontajneroch,“ vysvetľuje hovorca Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a.s. Pavel Machava.

V hre pre hlbinné úložisko je päť lokalít, z toho najviac ich je v Banskobystrickom kraji. Predstavitelia samospráv tvrdia, že ich štát z procesu výberu lokalít vynechal. „Pri tvorbe takéhoto strategického dokumentu musia byť oslovené všetky obce. Musí byť aj verejne prerokované s týmito obcami a s verejnosťou to, aké dopady môžu mať,“ objasňuje predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

Úložisku jadrového odpadu sa v Správach z regiónov venoval redaktor Lukáš Urbašík:

Posudzovanie vplyvov

Podľa stanoviska envirorezortu, posudzovanie vplyvov na životného prostredie aktualizujú od roku 2023, pričom ešte nič nie je definitívne uzavreté.

„Ak si predstavitelia Banskobystrického samosprávneho kraja takýto strategický dokument nevšimli, mali by sa zamyslieť, prečo tak neurobili. Ministerstvo bude vyhodnocovať všetky relevantné námietky a vysporiada sa s nimi podľa platných zákonov,“ hovorí primátor mesta Fiľakovo Attila Agócs.

„Teraz je ten správny čas, kedy treba komunikovať s obcami a s obyvateľmi dotknutých obcí, aby sa náhodou nezačali šíriť nejaké zbytočné dezinformácie, aby nevznikala panika,“ myslí si primátor mesta Fiľakovo Attila Agócs (Aliancia).

„Ak sa na základe zvolených parametrov v budúcnosti rozhodne o vhodnosti niektorej lokality, budú do povoľovacieho procesu štandardným spôsobom zapojené aj dotknuté obce,“ dodáva hovorkyňa Ministerstva hospodárstva SR Mária Pavlusík.

Konečná lokalita, kde bude v budúcnosti hlbinné úložisko, by mala byť vybraná do roku 2030 a samotné úložisko chce mať štát postavené najneskôr v roku 2060.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny