Na hlavný obsah

Do konca marca musia byť všetky čierne stavby zbúrané, prikazuje to nový stavebný zákon

Nelegálne stavby, ktoré sú už dostavané, je možné zlegalizovať.

Do konca marca musia byť všetky čierne stavby zbúrané, prikazuje to nový stavebný zákon
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Čierne stavby by mali zo Slovenska zmiznúť. Zabezpečí to nový stavebný zákon platný od prvého apríla tohto roka. Stavby postavené pred týmto termínom bude možné za istých okolností zlegalizovať. Inak ich budú musieť majitelia do 31. marca 2029 zbúrať.

Na vlastníctvo nehnuteľnosti sa nevzťahuje premlčacia lehota. Odborníci preto odporúčajú začať čierne stavby riešiť čo najskôr.

“Chcem občanov do určitej miery varovať, aby nezačali stavbu s tým, že dodatočne si to stavebné povolenie vybavia. Lebo tá etapa, ktorá bola postavená bez platného povolenia, sa bude považovať za čiernu stavbu,“ upozornil prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.

“Nový stavebný zákon nepozná žiadny režim dodatočnej legalizácie čiernych stavieb,“ uviedla generálna riaditeľka sekcie bytovej politiky a stavebníctva Ladislava Cengelová.

Znamená to, že takúto stavbu bude musieť stavebník odstrániť. Na odstránenie bude dohliadať nový úrad – Štátna stavebná inšpekcia.

Čiernym stavbám na Slovensku a novému stavebnému zákonu sa v Správach :24 venovala redaktorka STVR Natália Krížová:

“Odstraňovanie stojí 10 až 100-tisíc eur. Celkom vítame, že túto úlohu dostane štátny orgán, ktorý bude na to špecializovaný. Nebudú robiť nič iné, len čierne stavby. Budú mať skúsenosti, takže to pôjde aj oveľa rýchlejšie,“ zhodnotil starosta mestskej časti Bratislava Ružinov Martin Chren.

Staré nelegálne stavby možné zlegalizovať

Pokiaľ ide o nelegálne stavby, ktoré už sú v súčasnosti dostavané a používajú sa, je možné ich za istých okolností zlegalizovať

“Je možné požiadať o preskúmanie spôsobilosti stavby na užívanie. Výsledkom tohto konania je de facto náhradné nové kolaudačné rozhodnutie. Pokiaľ ide o rozostavanú stavbu, teda stavbu, ktorú nie je možné dnes užívať a je potrebné ešte nariadiť, alebo povoliť ďalšie stavebné činnosti, tá sa vie legalizovať postupom takzvaného dodatočného povolenia stavby,“ informovala Cengelová.

V oboch prípadoch sa bude postupovať podľa starého stavebného zákona. Podobne je to aj s konaniami o čiernych stavbách z obdobia pred začiatkom platnosti novelizácie.

“Konania o čiernych stavbách, ktoré už začali, tak ešte dobehnú na obciach podľa súčasného zákona. Zároveň obec bude mať stále právo, ak zistí, že niekde vzniká čierna stavba, prísť a zastaviť ju. Rozdiel je, že samotné konanie už nebude viesť ona, ale odstúpi spis Štátnej stavebnej inšpekcii,“ vysvetlil Chren.

Ministerstvo dopravy má záujem, aby stavebníci svoje čierne stavby zlegalizovali. Všetky, u ktorých sa tak nestane, budú musieť byť do 31. marca 2029 zbúrané.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko