Ukrajina zaviedla sankcie voči viacerým osobám vrátane bývalého prezidenta krajiny Petra Porošenka. Ten súčasnú hlavu štátu Volodymyra Zelenského obvinil z politických čistiek.
Sankcie zahŕňajú odobratie štátnych vyznamenaní, zmrazení aktív i zákaz obchodných aktivít. Zelenskyj vo štvrtok (13. 2.) podpísal výnos, ktorým potvrdil stredajšie (12. 2.) rozhodnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO).
Medzi zasiahnutými osobami je aj podnikateľ Ihor Kolomojskyj či bývalý poslanec ukrajinského parlamentu Viktor Medvedčuk. Ten má údajne blízke vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Viní svojho nástupcu
Porošenko krok Rady národnej bezpečnosti a obrany proti svojej osobe označil za protiústavný a politicky motivovaný. Tento politik, ktorý stojí na čele najväčšieho opozičného bloku v ukrajinskom parlamente, podrobnosti sankcií nezverejnil, ale tvrdil, že za akciou stojí osobne súčasná hlava štátu, píše agentúra Reuters.
„Zelenskyj dnes zasadil kolosálnu ranu našej vnútornej jednote, ktorá bola našou hlavnou zbraňou v boji proti agresorovi,“ uviedol Porošenko s odvolaním sa na vojnu, ktorú proti Ukrajine rozpútalo takmer pred tromi rokmi Rusko.
Poslanci Porošenkovho zoskupenia na protest zablokovali rokovanie parlamentu. V rukách držali transparenty so sloganmi ako „Ukrajina nie je Rusko“, „Nie politickým represiám“, „Nie diktatúre“, „Nie autoritárskemu režimu“ či „Myslite na víťazstvo, nie na voľby“.
„Bránime náš štát a obnovujeme spravodlivosť: Každý, kto podkopal národnú bezpečnosť Ukrajiny a pomohol Rusku, musí byť pohnutý k zodpovednosti,“ uviedol súčasný prezident Zelenskyj v pravidelnom posolstve k národu.
Oligarcha či človek blízky Putinovi
Medveďčuk bol vyšetrovaný ešte pred ruskou inváziou. Na jar 2022 sa pokúsil utiecť z domáceho väzenia, bol však opätovne zadržaný a v septembri toho istého roku odovzdaný Rusku výmenou za viac ako 200 ukrajinských vojakov, ktorých Rusi zajali pri dobytí ukrajinského Mariupolu.
Kolomojskyj, ktorý podporoval Zelenského vo volebnej kampani v roku 2019, je od septembra 2023 vo väzbe kvôli podozreniu z podvodu.
Ukrajinci Porošenka zvolili do čela prozápadnej vlády v roku 2014, keď demonštranti v Kyjeve zvrhli proruského prezidenta Viktora Janukovyča. Ten následne ušiel do Ruska. Moskva vzápätí anektovala ukrajinský polostrov Krym a podporila separatistov na východoukrajinskom Donbase v boji proti ukrajinskej armáde.
Zelenskyj Porošenka porazil vo voľbách v roku 2019, keď sľúbil vyrovnať sa s korupciou a vplyvom oligarchov v krajine. Porošenko bol potom vyšetrovaný kvôli podozreniu z vlastizrady či z financovania terorizmu. Vinu odmietol.