Vyhrážanie sa smrťou, osočovanie či osobné útoky. Situácia v Šuranoch, kde by mala vyrásť fabrika na výrobu bateriek do áut, sa vyostruje. Najmä v online priestore. Rieši to už polícia.
Baterkáreň má vyrásť pri meste Šurany, ktoré pre projekt predalo časť pozemkov a schválilo aj zmenu v územnom pláne. Práve na vedenie mesta a poslancov, ktorí hlasovali za, mieria už mesiace nenávistné prejavy.
Vyhrážkam a škodlivému online obsahu, ktorý sa objavuje v súvislosti s plánovanou baterkárňou v Šuranoch sa v reportáži v Správach z regiónov venovala redaktorka Jana Obrancová:
„Bolo verejné zhromaždenie so zástupcami MH invest a investora. Ja som si po tomto stretnutí našla pred domom odtrhnutú hlavu bábiky s blond vlasmi – takže pre mňa. Mňa sa to veľmi dotklo osobne,“ priblížila zástupkyňa primátora mesta Miroslava Záhoráková.
„Vyhrážanie sa smrťou, osočovanie sa, osobné útoky, vyhrážanie sa, toto vôbec nepatrí do nášho mesta a do našej spoločnosti. Plne to odsudzujem,“ povedal primátor Šurian Marcel Figaľa.
„V súčasnosti prebiehajú úkony pred začatím trestného stíhania. Z taktických dôvodov nebudeme zverejňovať, ktoré konkrétne komentáre, statusy, príspevky sú predmetom vyšetrovania,“ informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Jana Šinková.
Iniciatíva dáva od komentárov ruky preč
Proti baterkárni v regióne vznikli aj petície. Najväčšiu zastrešuje iniciatíva Chránime si naše, na ktorej stránke na sociálnej sieti sa mali problémové komentáre tiež objaviť.
„Občianska iniciatíva Chránime si naše korektne informuje obyvateľov regiónu a celého Slovenska o dianí a zisteniach, ku ktorým postupne prichádzame v kauze baterkáreň a to, čo sa deje potom v komentároch, na to, samozrejme, nijakým spôsobom vplyv nemáme,“ napísal v stanovisku Stanislav Guláš z iniciatívy Chráňme si naše.
Príde na referendum?
Baterkáreň by investori chceli stavať už tento rok, projekt zatiaľ nemá povolenia. V regióne sa ozývajú aj hlasy za zvolanie referenda.
„Bol by to najdemokratickejší spôsob, aby sme tak závažnej zmene funkcionality nášho územia nechali na vôľu občanom,“ myslí si predkladateľka návrhu a zároveň mestská poslankyňa v Šuranoch Alžbeta Danielová.
„Na zvolanie referenda sú nejaké zákonné možnosti. Tých je päť. Táto situácia nenapĺňa ani jednu. Samozrejme, je možnosť, že mestské zastupiteľstvo môže vyhlásiť referendum, ale tu si treba uvedomiť – toto všetko je pod hlavičkou významnej investície štátu, nie mesta,“ upozornila zástupkyňa šurianskeho primátora Záhoráková.
Pod najväčšou petíciou proti výstavbe baterkárne je podľa jej organizátorov viac ako 17 100 podpisov. Rokovať o nej mal ešte koncom minulého roka aj parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Avšak sa tak nestalo, keďže nebol uznášaniaschopný.