K návrhu zmeny Ústavy SR, ktorý predstavil premiér Robert Fico (Smer-SD), vzniesli 118 pripomienok, z toho 14 zásadných. Konferencia biskupov Slovenska (KBS) navrhuje vypustiť odsek vzťahujúci sa na zmenu pohlavia. Namieta to aj Najvyšší súd či rezort školstva.
KBS v rámci zásadných pripomienok navrhuje vypustiť odsek s textom, že pohlavie možno zmeniť iba zo závažných dôvodov. Podľa hovorkyne Kataríny Jančišinovej táto agenda u nás nie je.
Konferencia tiež žiada vypustenie bodu, ktorý by rodičom umožnil rozhodovať o účasti detí na výchovno-vzdelávacom procese v školách. „Iba v prípade, ak je nad rámec štátneho výchovno-vzdelávacieho programu,“ uviedla.
Návrhu na zmeny ústavy sa v relácii Rádiožurnál venovala redaktorka Simona Gablíková:
Navrhované ustanovenie podľa KBS koliduje s už existujúcim ustanovením ústavy, podľa ktorého je starostlivosť o deti a ich výchova právom rodičov.
Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) žiada stiahnuť návrh z legislatívneho procesu. „Predkladať a prijímať tak závažné zmeny bez predchádzajúcej detailnej odbornej diskusie by mohlo viesť k neuváženým rozhodnutiam,“ povedal generálny sekretár Martin Hošták.
Tie môžu mať podľa neho potenciálne dlhodobý negatívny dosah na stabilitu podnikateľského prostredia.
Smer je otvorený diskusii
Poslanec Tibor Gašpar uviedol, že v Smere-SD sú otvorení diskusii. „Ja podporím každý dobrý návrh, ktorý bude hodnotovo dobrý, ktorý bude riešiť tie otázky, ktoré boli nastolené,“ uviedol.
Opozičné KDH predstavilo svoj vlastný návrh na zmenu ústavy. „Aby v kultúrno-etických otázkach malo Slovensko svoju zvrchovanosť,“ hovorí poslanec Jozef Hajko.
„Je to úplne v poriadku, pretože z hľadiska únijného práva stále toto platí a oni sa nám tie veci dostávajú do slovenského prostredia cez kadejaké súdne rozhodnutia a tak ďalej,“ dodal.
Opozičné Progresívne Slovensko považuje niektoré z návrhov KDH za škodu. O iných je ochotné rokovať. Ústavný právnik Vincent Bujňák pripomína, že vláda nie je povinná zapracovať pripomienky.
„Vláda je vrcholným orgánom výkonnej moci. Nedávalo by tak veľký zmysel, aby bola povinná akceptovať bezpodmienečne akúkoľvek pripomienku,“ uviedol.
Podľa neho treba vychádzať z toho, že vláda má v tomto možnosť úvahy. „To nie je niečo, čo by platilo len pre súčasné volebné obdobie,“ dodal.
Na zmenu ústavy treba 90 hlasov poslancov. Premiér navrhuje účinnosť od 1. júla.