Zdravotnícky zákon pacientom nepomôže, upozorňovala opozícia tesne pred jeho schválením v parlamente. Minister zdravotníctva a lekárski odborári tvrdenie opakovane odmietli. Ku kritickým hlasom sa však pridávajú aj odborníci, pacientska organizácia a Asociácia nemocníc Slovenska.
Zdravotnícky zákon je o zdravotníkoch, tvrdí analytik Martin Vlachynský z INESS. “Jediný moment, ktorý sa týka pacienta je v tom, že vďaka nemu boli stiahnuté výpovede. Teda nenastala potenciálne drastická rošáda zdravotníkov v slovenskom systéme. Z iného pohľadu tam ale nenájdeme nič, čo by hovorilo o kvantite ani kvalite služieb pre pacientov,“ skonštatoval.
Riaditeľ INEKO Dušan Zachar vláde vyčíta, že si za dohodu s odborármi od lekárov nič nevypýtala. Kritizuje aj skrátenie týždenného pracovného času. “To znamená dlhšie čakanie pre pacienta, menej uskutočnených operácií. Ďalej mnohé opatrenia, najmä personálneho charakteru a platového charakteru nie sú kryté v rozpočte. Budú sa musieť na ne hľadať peniaze vnútri rezortu. Bude obrovský tlak na úspory, lieky sa budú preplácať menej,“ upozornil.
Zdravotníckemu zákonu sa v relácii Rádiožurnál Rádia Slovensko venovala redaktorka Kristína Babicová:
Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová hovorí, že zákon obsahuje len málo z toho, čo by bolo prínosné pre pacientov. “Keď sa pridá jednej skupine a len nemocničným lekárov, niekde inde sa musí ubrať a uberie sa, či už ambulantným lekárom sa nepridá za ceny výkonov,“ uviedla.
Šaško a Visolajský tvrdenia odmietajú
Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) aj predseda lekárskych odborárov (LOZ) Peter Visolajský tieto tvrdenia opakovane odmietajú. “Ak sa to spraví správne, tie zdroje sa buď ušetria alebo zefektívnia. Tým pádom beneficientom bude pacient,“ vyhlásil minister.
“Sú tam veci, ktoré pomôžu transparentnejšiemu financovaniu nemocníc. To v konečnom dôsledku môže Slovensku ušetriť značné peniaze, ale aj zlepšiť financovanie nemocníc, ktoré sú dnes stratové a robia najťažších pacientov,“ povedal Visolajský.
Výhody zdravotníckeho zákona vidí aj zdravotnícka analytička Jana Ježíková. “Prináša aj predpoklady pre lepšie riadenie obmedzených peňazí v zdravotníctve. To možno pacienta primárne nezaujíma, ale je to pre neho bytostne dôležité. Konečne budeme vidieť, lebo sa budú zverejňovať údaje o tom, čo nemocnice robia, koľko toho robia a za aké peniaze,“ dodala.
Analytici sa zhodli na tom, že výhodu vidia v skrátení atestačného štúdia.