Keď sa pozriete na telefón, k akej sieti ste pripojení, 4G alebo 5G? Pokiaľ sa vám zobrazuje ikona 5G, telefón vás pravdepodobne klame, pretože ste sále pripojení k sieti štvrtej generácie.
Európa totiž pri zavádzaní 5G siete nenapreduje tak rýchlo, ako by mala. Oproti konkurentom v USA či Číne výrazne zaostáva, čo môže zároveň ohroziť inováciu európskeho priemyslu, upozorňuje portál Politico.
Prečo budovanie 5G sietí v Európe zaostáva, zisťovala v relácii Čítanie zo zahraničnej tlače redaktorka Slovenského rozhlasu Karolína Kučerová:
Európska únia (EÚ) prijala akčný plán pre budovanie 5G siete ešte v roku 2016. Ten pôvodne počítal s tým, že do konca roku 2025 bude sieť pokrývať všetky mestské oblasti a do roku 2030 všetky obývané oblasti.
A hoci EÚ už teraz pracuje na príprave európskej siete šiestej generácie, plány s tou piatou jej nevychádzajú tak, ako predpokladala. Kým iné časti sveta zrýchľujú, Európa spomaľuje, a to môže byť problém pre konkurencieschopnosť Európy, konštatuje Politico.
Európskym spoločnostiam totiž chýba vyššia rýchlosť a možnosti, aby mohli svoj priemysel posunúť na vyššiu úroveň. Týka sa to možností robotických operácií aj autonómnych áut. Politico to označuje za klasický problém sliepky a vajca.
Jednoducho povedané – chýbajú investori, ktorý by finančne pokryli budovanie infraštruktúry novej generácie. Spoločnosti sa obávajú do projektu investovať skôr, ako je po ňom dopyt.
Dôvodom môže byť obava z niečoho nového. Pokiaľ však EÚ chce pokračovať vo svojom ambicióznom pláne na posilnenie konkurencieschopnosti, musí zabezpečiť dostatočnú infraštruktúru pre 5G sieť. Inak povedané, Európa musí dupnúť na plyn, uzatvára Politico.