Americký minister obrany Pete Hegseth nariadil veliteľstvu americkej armády pre kybernetický priestor, aby zastavilo útočné kybernetické operácie proti Rusku.
Krok je zrejme súčasťou širšieho úsilia Washingtonu o zapojenie ruského prezidenta Vladimira Putina do rozhovorov o Ukrajine a do nového vzťahu so Spojenými štátmi. Informuje o tom denník The New York Times (NYT).
Hegsethove usmernenia, ktoré sú súčasťou prehodnotenia všetkých operácií proti Rusku, neboli verejne vysvetlené. Minister ich však podľa NYT vydal ešte pred piatkovou konfrontáciou prezidenta Donalda Trumpa a jeho ukrajinského náprotivku Volodymyra Zelenského ohľadom Ukrajiny a mierových rozhovorov s Ruskom v Oválnej pracovni.
Presný rozsah a trvanie príkazu ministerstva obrany nie sú jasné. Hranica medzi útočnými a obrannými kybernetickými operáciami je navyše často hmlistá, pripomína denník.
Zachovanie prístupu k hlavným ruským sieťam na špionážne účely je však podľa NYT zásadné pre pochopenie Putinových zámerov pri vyjednávaní o Ukrajine a pre sledovanie sporov vo vnútri Ruska o tom, na akých podmienkach trvať a kde ustúpiť.
Krok je riskantný
Podľa niekdajších amerických činiteľov je bežné pozastavenie podobných operácií v čase citlivých diplomatických rokovaní.
Trumpov a Hegsethov ústup od útočných kybernetických operácií proti Rusku je však podľa denníka riskantný, pretože počíta s tým, že Putin bude krok opätovať a poľaví v takzvanej tieňovej vojne proti USA a ich tradičným spojencom v Európe.
Rusko sa v prvých týždňoch Trumpovej novej vlády naďalej pokúšalo preniknúť do amerických sietí, tvrdia americkí predstavitelia.
Toto úsilie je však len súčasťou širšej ruskej kampane. V uplynulom roku sa zvýšil počet ruských útokov prostredníctvom vydieračských programov, takzvaného ransomwaru, na americkú infraštruktúru, nemocnice a mestá. Podľa spravodajských služieb ide z veľkej časti o trestné činy, ktoré ruské tajné služby schválili, alebo ich ignorovali.
V Európe sa v uplynulom roku zvýšil počet pokusov o sabotáže. Existujú podozrenia na ruské pokusy o prerušenie komunikačných káblov, Ruskom riadené explózie a pokusy o atentát. Existuje tiež podozrenie z plánu zavraždiť riaditeľa nemeckého zbrojného koncernu Rheinmetall, ktorý dodáva zbrane Ukrajine.
Spojené štáty doteraz hrali ústrednú úlohu v pomoci Európe v boji proti ruským sabotážam, často v rámci tajných kybernetických operácií. Táto spolupráca by však teraz mohla byť ohrozená, dodáva denník.