Americký prezident Donald Trump vo štvrtok (13. 3.) vyjadril presvedčenie, že Spojené štáty nakoniec Grónsko anektujú.
O ostrove sa bude musieť uzavrieť dohoda, vyhlásil Trump na stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Marekom Ruttom v Oválnej pracovni Bieleho domu. Informujú o tom tlačové agentúry. Trump o zámere pripojiť Grónsko k Spojeným štátom hovoril už skôr.
„Myslím, že sa to stane,“ povedal Trump o pripojení Grónska, ktoré USA podľa neho potrebujú na zabezpečenie medzinárodnej bezpečnosti. Prezident v tejto súvislosti tiež oznámil, že Spojené štáty plánujú nakúpiť 48 ľadoborcov.
Jeho slová podľa denníka The Guardian pravdepodobne vyvolajú silnú reakciu zo strany Nuuku a Kodane. Obe metropoly verejne odmietajú Trumpove výroky o jeho zámere Grónsko získať.
Republikánsky prezident dáva hlasno najavo záujem získať Grónsko od svojho januárového návratu do Bieleho domu. Ostrov je bohatý na nerastné suroviny a má strategickú polohu na prístup k Severnej Amerike za strany Severného Atlantiku a Arktídy.
Utorkové predčasné parlamentné voľby v Grónsku, ktoré je autonómnou súčasťou Dánska, vyhrala opozičná stredopravá strana Demokrati (Demokraatit) s 29,9 percenta hlasov. Strana uprednostňuje pomalšiu cestu k nezávislosti ostrova. Na druhom mieste s 24,5 percenta hlasov skončilo ďalšie opozičné zoskupenie Naleraq, ktoré chce naopak nezávislosť získať rýchlejšie.
Predseda Demokratov Jens-Frederik Nielsen, ktorý sa pravdepodobne stane novým grónskym premiérom, v stredu (12. 3.) odmietol snahu amerického prezidenta prevziať kontrolu nad ostrovom. Vyhlásil, že Grónčania musia mať možnosť sami rozhodnúť o svojej budúcnosti.
Referendum o nezávislosti
Súčasný grónsky premiér Múte Egede predčasné voľby vyhlásil preto, že krajina sa podľa neho nachádza v ťažkých časoch, aké ešte nezažila.
O otázkach sebaurčenia sa v Grónsku často diskutuje aj bez ohľadu na Trumpove vyhlásenia. V doterajšom 31-člennom parlamente mali väčšinu strany presadzujúce nezávislosť od Dánska a vypísanie referenda o odtrhnutí. Diskutovalo sa tak predovšetkým o tom, kedy by referendum mali vyhlásiť.
Ostrov obývaný zhruba 56-tisíc ľuďmi býval do 50. rokov minulého storočia dánskou kolóniou a v roku 1979 získal čiastočnú autonómiu, keď vznikol jeho parlament. Kodaň má stále pod kontrolou zahraničné záležitosti, obranu či menovú politiku Grónska. V roku 2009 získalo Grónsko možnosť vyhlásiť plnú nezávislosť na základe referenda.
Dánsko ostrovnej ekonomike tiež poskytuje okolo jednej miliardy dolárov (cca 923 mil. eur) ročne, čo je jeden z dôvodov, prečo časť obyvateľov neusiluje o rýchlu nezávislosť. Majú totiž obavy, že by to viedlo k výraznému zníženiu životnej úrovne.