Na hlavný obsah

Ekonomika SR vlani narástla najviac za posledné tri roky. Ťahala ju výroba kovov či dopravných prostriedkov

Ekonómovia však upozorňujú na možný vplyv ciel USA.

Ekonomika SR vlani narástla najviac za posledné tri roky. Ťahala ju výroba kovov či dopravných prostriedkov
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Jakub Kotian

Slovenská ekonomika vlani narástla podľa štatistického úradu najviac za posledné tri roky. Naposledy slovenské hospodárstvo rástlo podobným tempom pred pandémiou covidu. Dobré výsledky HDP prisudzujú ekonómovia najmä vyššej spotrebe obyvateľov.

Medzi najväčších ťahúňov slovenskej ekonomiky patrí tradične priemysel. Podľa údajov štatistického úradu k rastu prispela najmä výroba kovov, dopravných prostriedkov a výroba potravín.

„Bola odložená spotreba, ktorá sa dneska troška dobieha. Teda ľudia v čase, kedy boli naozaj drahé peniaze, boli drahé lízingy, nekupovali autá, počas minulého roku bol zase záujem o nové modely,“ vysvetľuje generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz.

K vyššej domácej spotrebe prispeli podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť aj koncoročné zmeny daní. „Trochu to zachránila v poslednom štvrťroku spotreba domácností, ktorá bola silná. Asi aj pre to, že ľudia sa snažili nakúpiť tovary dlhodobej spotreby pred zvýšením dane z pridanej hodnoty,“ uviedol člen rady Martin Šuster.

K relatívne dobrým výsledkom hospodárstva prispela podľa ekonóma aj nízka nezamestnanosť a rast takzvaných reálnych miezd vo všetkých odvetviach. Mzdy Slovákov tak prekonávali infláciu.

Rastu ekonomiky sa v Správach venoval redaktor Boris Novotňák:

Zmeniť to môžu americké clá

Podľa februárovej prognózy ministerstva financií čaká Slovensko podobný rast ekonomiky ako minulý rok, a to vo výške 1,9 percenta. Zmeniť to môžu americké clá, ktorými hrozí Donald Trump.

„Pretože tieto clá napríklad ovplyvnia aj čínske automobily, tak isto vývozy z Mexika, z Kanady,“ hovorí vedecký pracovník Prognostického ústavu SAV Vladimír Baláž. „To znamená, že na svetovom trhu bude veľká tlačenica, a naše autá sa budú predávať omnoho ťažšie ako v roku 2024,“ upozornil.

Slovenskej ekonomike môže podľa ekonóma priťažiť aj nedostatok investícií či stále vysoké ceny energií pre priemysel. Ten sa sťažuje aj na nízku konkurencieschopnosť.

„Máme množstvo nových povinností, máme nové dane, zvýšila sa korporátna daň, máme odvody nové zaviedla sa banková transakčná daň,“ vymenúva Lasz. To sú podľa jeho slov všetko náklady, ktoré sa budú musieť premietnuť do cien slovenskej výroby. „Tým pádom je riziko že, firmy budú zvažovať umiestnenie výrob inde,“ upozornil.

Pozitívom je, že sa tento rok končí programové obdobie eurofondov. Ich rýchle dočerpávanie preto môže podľa analytikov zabezpečiť vyšší rast slovenskej ekonomiky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika