Slovensko má pozitívnu populačnú krivku medveďa hnedého a preto je potrebné pristúpiť k plošnej regulácii. V súvislosti s prípadom pod Poľanou v Detve to v pondelok (31. 3.) na sociálnej sieti uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).
Minister oznámil, že Štátna ochrana prírody SR v pondelok doručila odôvodnenie na navrhovaný plošný odstrel 350 jedincov. Ako podotkol, v stredu (2. 4.) na vláde bude predložený návrh na vyhlásenie mimoriadnej situácie v okresoch výskytu medveďa, na ktorých sa zjednodušený odstrel zrealizuje.
„Minulý rok sme odstrelili takmer 100 problémových medveďov. Naši predchodcovia odstreľovali ledva 2-3 medvede ročne, čo prispelo k ich zjavnému premnoženiu,“ napísal minister. „Je elementárna logika, že čím viac medveďov, tým viac stretov s človekom a viac škôd,“ dodal.
„Som presvedčený, že tak ako zaviedli v Rumunsku, tak aj na Slovensku v dohľadnej budúcnosti zavedieme preventívnu kvótu na odstrel medveďov a budeme tohto jedinca regulovať plošne a preventívne, rovnako ako sa to dialo v minulosti, kým situáciu nezhoršil enviromentálny aktivizmus,“ uviedol minister.
Taraba pripomenul, že vo štvrtok (27. 3.) hovoril s rumunským ministrom životného prostredia, s ktorým si vymenil poznatky.
Štátna ochrana prírody SR v pondelok oznámila, že pod Poľanou v časti Zapriechody v okrese Detva našli mŕtveho muža s devastačnými poraneniami. Predbežné zistenia naznačujú, že podľahol zraneniam po útoku medveďa hnedého.
My sme les a ďalší odstrel odmietajú
Iniciatíva My sme les a organizácie Aevis, WWF Slovensko a Via Iuris odmietajú plán ministra životného prostredia Tarabu na odstrel 350 medveďov. Pripomínajú, že plošný odstrel je v rozpore s medzinárodnými záväzkami, takže ministerstvo týmto krokom vedome poruší právne predpisy. Envirorezort vyzývajú na koncepčné a zmysluplné preventívne opatrenia.
Podľa organizácií je tiež vedecky preukázané, že odstrely medveďov neznižujú počet konfliktov s človekom. Poukazujú na to, že vlani bolo na Slovensku usmrtených 144 medveďov, čo je najviac za posledných 100 rokov. Napriek tomu strety s ľuďmi nezmizli, o čom svedčí aj prípad na Poľane.
Ministerstvo podľa organizácií opakovane presadzuje nesprávne a neúčinné riešenia, ignoruje fakty aj zákony, a tým priamo prispieva k ďalšiemu zhoršovaniu situácie. Rozhodnutia šéfa envirorezortu aj v prípade medveďov označujú za nekompetentné a nesystémové.
Za účinné opatrenie nepovažujú ani návrh na zastrelenie ďalších 350 medveďov. Slovensko by tak za dva roky mohlo prísť podľa nich takmer o polovicu medvedej populácie a bez záruky pre občanov, že klesne počet stretov.