Na hlavný obsah

Koalícia má v parlamente 76 poslancov pripravených na voľbu predsedu Národnej rady SR, tvrdí Tomáš Drucker

O novom ministrovi investícií špekulovať nechce.

Koalícia má v parlamente 76 poslancov pripravených na voľbu predsedu Národnej rady SR, tvrdí Tomáš Drucker
Minister školstva Tomáš Drucker. Foto: TASR/Martin Baumann

Koalícia má v Národnej rade (NR) SR 76 poslancov, ktorí sú pripravení na voľbu predsedu parlamentu. Pred stredajším (5. 3.) rokovaním vlády to uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Myslí si, že prichádza ukončenie „zbytočného naťahovania sa o pozíciu druhého najvyššieho ústavného činiteľa, ktoré bolo zdrojom mnohých problémov v koalícii“.

Drucker je presvedčený, že štvorica poslancov vrátane náhradníka za menovaného ministra cestovného ruchu a športu Rudolfa Huliaka (nominant Smeru-SD) je plne pripravená podporovať koalíciu po zmenách a dodatku v koaličnej zmluve.

„Viem, že pán premiér komunikuje aj s poslancami, ktorí iniciovali diskusiu a pohyby v strane Hlas,“ dodal Drucker. Odmietol však špekulovať o tom, či z tohto prostredia bude aj nový minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

„Počul som všeličo, no ja sa k tomu nemám čo vyjadrovať, tento rezort patrí v súčasnosti strane Smer-SD,“ upozornil. Priznal zároveň, že medzi kandidátmi na post šéfa ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie nezaznamenal meno Denisy Žilákovej, súčasnej štátnej tajomníčky Ministerstva dopravy SR. „Nie, to som nepočul,“ uviedol.

Otázka pomoci Ukrajine

Ministra sa novinári pýtali aj na jeho postoj k prípadnému odmietnutiu vojenskej a finančnej pomoci Ukrajine na štvrtkovom (6. 3.) samite lídrov EÚ, v prípade nenaplnenia podmienok zo strany SR.

„S odmietnutím vojenskej pomoci nemám problém, pri finančnej a humanitárnej pomoci je potrebné zvážiť všetky okolnosti. Európa by mala byť solidárna a pomáhať tam, kde sa porušuje medzinárodné právo,“ upozornil Drucker.

Na druhej strane súhlasí s tým, že zastavenie tranzitu plynu cez Ukrajinu nemá opodstatnenie a poškodzuje záujmy Slovenska i Únie. „V tom som na strane pána premiéra,“ potvrdil.

Poukázal na dôsledky zastavenia tranzitu plynu, zvyšujúce sa náklady na energie a strata konkurencieschopnosti Európy. „Ako potom chceme pomáhať,“ pýta sa minister.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) v súvislosti s plánovaným samitom EÚ v Bruseli uviedol, že odmieta podporovať vojnu na Ukrajine. Nesúhlasí preto s vojenskou ani finančnou podporou krajine. Slovensko podľa neho navrhne do záverov samitu vložiť výslovnú požiadavku na Ukrajinu, aby obnovila tranzit ruského alebo iného plynu cez svoje územie.

Reakciu Tomáša Druckera pred rokovaním vlády SR sme priniesli v relácii Aktuálne :24:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko