Časť košických mestských poslancov prichádza s novým návrhom na zníženie počtu mestských častí. Z 22 na 12. Tvrdia, že to prinesie efektívnejšiu správu mesta a finančnú úsporu. Starostovia, najmä menších častí, s tým nesúhlasia. Žiadajú rozsiahlejšiu diskusiu.
„Súčasný model usporiadania mestských častí nie je dlhodobo udržateľný, nie je ani ekonomický a neslúži k tomu, aby Košice boli konkurencie schopným mestom,“ skonštatoval predseda Košického klubu a starosta Mestskej časti Košice – Sídlisko KVP Ladislav Lörinc.
Znižovaniu počtu mestských častí v Košiciach sa v relácii Správy z regiónov venoval redaktor STVR Ondrej Behún:
Pri navrhovanom modeli očakávajú úsporu v rozpätí od 1,5 po 3,5 milióna eur ročne. „Chceme, aby všetky novovytvorené mestské časti mali rovnaké kompetencie a rovnaké férové predvídateľné financovanie,“ doplnil Lörinc.
„Tento model aktuálne vychádza na základe aktuálnych rozhovorov, ktoré prebehli aj s poslancami mesta, teda je najpriechodnejší model,“ uviedol starosta košickej mestskej časti Dargovských hrdinov Dominik Babušík.
Zredukovať mestské časti umožňuje košickým poslancom novela zákona o meste Košice. Starostovia malých mestských častí neodmietajú efektivizáciu samosprávy, kritizujú však postup zmien.

„Je to veľký krok pre mesto Košice a nemali by sme odpálkovať a riešiť to s horúcou hlavou,“ poznamenal starosta mestskej časti Košická Nová Ves Michal Krcho.
Dodávajú, že ušetriť by sa dalo práve na veľkých mestských častiach. „Bez kompetencií stoja chod úradov, odmeny poslancov, odmeny starostov a ešte neviem, čo všetko, 8,5 miliónov ročne. Malé mestské časti to isté – 2,7 milióna a s kompetenciami,“ povedala starostka košickej mestskej časti Šebastovce Monika Puzderová.
„Stojí za to, aby sme diskusiu o budúcnosti Košíc viedli širšiu a dlhšiu a netlačili ju do konca roka,“ reagoval starosta košickej mestskej časti Ťahanovce.
Proces môžu oddialiť komunálne voľby
Zmeny v usporiadaní mesta sa však nedajú robiť v roku, kedy sa konajú komunálne voľby. Teda ani budúci rok.
„Ak by sa to nepodarilo do konca roka prijať, v takom prípade by najbližší termín, ktorý prichádza do úvahy, pripadal až na rok 2030,“ informoval starostka košickej mestskej časti Západ Marcel Vrchota.
Starostovia malých častí chcú počkať aj na výsledky analýzy, ktorú si dal vypracovať magistrát. Počkať chcú aj na rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý aktuálne skúma, či je novela zákona o meste Košice, na základe ktorej chcú znížiť počet mestských častí, v súlade s ústavou.