Opatrenia na zamedzenie šírenia slintačky a krívačky pokračujú. V pondelok (17. 3.) sa ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR stretol v Komárne a Dunajskej Strede s regionálnymi veterinármi, kde prebiehajú kontroly chovov. Nákaza sa u nás zatiaľ stále neobjavila.
V kontrolovanom pásme v okruhu desať kilometrov od ohniska nákazy už Regionálne veterinárne a potravinové správy (RVPS) Komárno a Dunajská Streda dokončili klinické testy. Kontroly veterinári presúvajú už aj hlbšie do okresov.
Opratreniam proti šíreniu krívačky a slintačky sa v reportáži v Správach venovala redaktorka Marína Opálková:
„V súčasnom období sme pozvali súkromných veterinárnych lekárov aj ďalšiu odbornú pospolitosť, aby sme sa vedeli zachovať v ďalšej situácii, akým spôsobom budú odoberané vzorky, aký bude postup na jednotlivých farmách,“ uviedol ústredný riaditeľ ŠVPS Martin Chudý.
„V tejto kritickej zóne sú hlavne chovatelia vo Veľkom Mederi, ktorí majú ošípané a takisto aj v Gabčíkove aj v Čiližskej Radvani, tam sú veľké chovy, dá sa povedať, že najväčšie na Slovensku,“ pokračovala predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová.
Postup po získaní výsledkov testov
Výsledky testov ukážu, ako budú veterinári následne postupovať. „Ďalší postup potom bude uvoľňovanie reštrikčných opatrení, v prípade, ak všetko bude v poriadku. Doposiaľ je všetko v poriadku, nemáme hlásené žiadne podozrenie,“ skonštatoval Chudý.
Kontroly zatiaľ prebehli v reštrikčnej zóne, teda v desaťkilometrovom okruhu od ohniska nákazy. Od utorka (18. 3.) začnú v týchto oblastiach s krvnými testami.
„Bude sa zisťovať prítomnosť protilátok, či sa náhodou tieto zvieratá s vírusom nestretli. Pre okresy Dunajská Streda a Komárno ďalej ideme ďalších päť kilometrov. Máme identifikované presne všetky chovy vo všetkých obciach. Tu sa, samozrejme, bude kontrolovať zdravotný stav zvierat,“ vysvetlil ústredný riaditeľ ŠVPS.
Okrem chovov budú pokračovať aj náhodné kontroly na cestách. „Pokiaľ ide o hraničné kontroly, tie sme ukončili, ale prebiehajú vnútorné kontroly. Budú prebiehať na celom území Slovenskej republiky, v rôznych časoch a na rôznych miestach,“ dodal Chudý.
Aktuálne opatrenia v súvislosti so slintačkou a krívačkou sú v platnosti do 10. apríla. Tento dátum sa však môže meniť v závislosti od výsledkov kontrol.
Zvieratá do ČR bez kontroly
Od utorka (18. 3.) bude opäť možné prevážať zvieratá z Maďarska a Slovenska do ČR. V pondelok večer sa tiež skončia kontroly na česko-slovenských hraniciach, ktoré pred týždňom zaviedla Štátna veterinárna správa (SVS) ČR z dôvodu výskytu nákazlivej slintačky a krívačky v Maďarsku. Nič podľa SVS nenasvedčuje tomu, že by dochádzalo k šíreniu nákazy z ohniska.
„Hlavnými dôvodmi, prečo sa SVS rozhodla zmierniť opatrenia, je fakt, že už bola ukončená likvidácia ohniska nákazy v blízkosti mesta Győr v severozápadnom Maďarsku. Všetky vyšetrenia zvierat vnímavých na slintačku a krívačku v ochranných pásmach okolo ohniska v Maďarsku s presahom na Slovensko boli negatívne,“ uviedla veterinárna správa.
Dodala, že Európska komisia v uplynulých dňoch určila pravidlá presunu zvierat a potravín živočíšneho pôvodu v súvislosti so slintačkou a krívačkou po celej EÚ. Žiadne zásadné problémy podľa SVS sa nezistili ani pri kontrolách na hraniciach so SR.
Naďalej však pri preprave zvierat platia sprísnené pravidlá biologickej bezpečnosti a pokračovať budú aj náhodné kontroly prepravcov. Vozidlá, ktoré prepravujú živé zvieratá zo zahraničia a v posledných 21 dňoch sa pohybovali v uzavretých pásmach okolo ohniska infekcie, budú musieť predložiť doklad o dezinfekcii vozidla pred nakládkou zvierat.
Chovatelia musia viesť záznamy o vjazde vozidiel do svojho hospodárstva a uchovávať ich 12 mesiacov. Do chovov budú mať zákaz vstupu osoby, ktoré sa tiež v posledných 21 dňoch pohybovali v uzavretých pásmach v Maďarsku a na Slovensku a prevádzkovatelia budú musieť o vstupe cudzích osôb do ich chovov viesť záznamy.
Slintačka a krívačka v Kisbajcsi
V obci Kisbajcs neďaleko slovenských hraníc bol 7. marca na miestnej farme dobytka identifikovaný vírus nákazlivého ochorenia slintačky a krívačky. Na farme sa nachádzalo asi 1400 kusov dobytka. Slintačka a krívačka je vírusové ochorenie hovädzieho dobytka, oviec, kôz, prasiat a iných párnokopytníkov.
Ľahko sa prenáša dotykom a vzduchom, ľudia ho môžu ďalej rozširovať poľnohospodárskymi strojmi, obuvou, ošatením a pneumatikami vozidiel, ktoré s vírusom prišli do kontaktu. V prípade jeho výskytu je nutné všetky zvieratá utratiť.