Na hlavný obsah

Slovensko môže mať prvé podzemné úložisko CO2. Analytik sa o bezpečnosť obyvateľov neobáva

Predseda Nitrianskeho kraja je proti zámeru.

Slovensko môže mať prvé podzemné úložisko CO2. Analytik sa o bezpečnosť obyvateľov neobáva
Ilustračná snímka - Areál spoločnosti Duslo v Šali. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Slovensko môže mať prvé podzemné úložisko oxidu uhličitého (CO2). V areáli nevyužívaného ložiska zemného plynu v Golianove ho plánuje vybudovať spoločnosť Engas. Projekt už predložili na posúdenie vplyvov na životné prostredie. Má slúžiť predovšetkým na ukladanie oxidu uhličitého z výrobných procesov chemického závodu Duslo Šaľa.

Celková kapacita zásobníka má byť 20 miliónov ton, čo je približne polovica ročnej produkcie tohto plynu na Slovensku.

Plánovanému prvému podzemnému úložisku CO2 v Golianove sa v Rádiožurnále venovala redaktorka STVR Veronika Meszárosová:

Za projektom stojí plynárenská spoločnosť Engas, ktorá v tejto lokalite ťažila zemný plyn. Pre vysoký obsah oxidu uhličitého sa však ťažba stala neefektívnou. Geologické vrstvy na tomto území sú však vhodným miestom uskladnenie CO2, a to v hĺbke približne dvoch kilometrov .

„Zmena spočíva v tom, že namiesto pôvodne uvažovaného zásobníka zemného plynu v plynonosných vrstvách ložiska Golianovo, bude do nich vtláčať odpadový plyn oxid uhličitý, produkovaný priemyslom, ktorý je v súčasosti vypúšťaný do ovzdušia,“ uviedla spoločnosť Engas.

Becík: Môj postoj je a zostane negatívny

Ministerstvo životného prostredia potvrdilo, že ide o iniciatívu investora. „Investor doručil na ministerstvo životného prostredia tzv. oznámenie o zmene. Ministerstvo v ďalšom kroku v rámci tzv. zisťovania konania rozhodne, či sa tento projekt, respektíve jeho zmena bude alebo nebude posudzovať v zmysle zákona EIA,“ napísal envirorezort.

Analytik portálu Energie pre vás Jozef Badida hovorí, že skúsenosti so skladovaním oxidu uhličitého síce nemáme, no o bezpečnosť obyvateľov okolitých obcí sa neobáva.

„Na Záhorí máme zásobníky zemného plynu, avšak máme tam bezpečné skladovanie toho zemného plynu, máme na tom odborníkov, ktorí s tým pracujú. Takže myslím, že podobne to bude aj s tým CO2,“ skonštatoval Babida.

Postoj predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislava Becíka je a podľa jeho slov aj zostane negatívny. Dôležitosť tohto projektu si však uvedomuje. Starosta obce Golianovo sa k projektu vyjadrí až po ukončení posudzovania.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál