Na hlavný obsah

Kľúčové je ochrániť veľké chovy: Dojnice, ktoré musia utratiť, produkovali šesť percent celkového objemu slovenského mlieka

Výpadok šesť percent sa podľa potravinárov dá riešiť.

Kľúčové je ochrániť veľké chovy: Dojnice, ktoré musia utratiť, produkovali šesť percent celkového objemu slovenského mlieka
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič

V priebehu troch týždňov budú na Slovensku v dôsledku nákazy slintačky a krívačky (SLAK) zlikvidované dojnice, ktoré produkovali šesť percent objemu všetkého slovenského mlieka. Informovali o tom v pondelok (31. 3.) predstavitelia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Kľúčové je ochrániť veľké hospodárske chovy.

Výpadok šesť percent sa dá riešiť

Škody súvisiace s likvidáciou vychádzajú na približne 7,5 až 10 miliónov eur na 1000 dojníc, ide však len o orientačné výpočty, ktoré sa budú ešte spresňovať. „V podstate je to len taký jednoduchý výpočet, kde sa vychádzalo z priemernej dojivosti na Slovensku, priemernej ceny mlieka, priemernej ceny mäsa,“ uviedol predseda SPPK Andrej Gajdoš.

Upozornil, že zvýšené náklady majú aj farmy, na ktorých síce nebol utratený dobytok, ale museli investovať financie napríklad do dezinfekcie a ochranných pomôcok. Výpadok produkcie mlieka na úrovni šesť percent sa podľa neho dá riešiť.

Podstatné je, aby v najbližších týždňoch výraznejšie nenarástol. „Pokiaľ by táto nákaza skutočne prepukla aj do ostatných veľkých chovov, tak už sa môžeme baviť o tom, že to mlieko nemusí byť úplne samozrejmosťou. Aspoň nie slovenské mlieko, tak ako sme zvyknutí mať ho na pultoch obchodných reťazcov,“ varoval Gajdoš.

Aktuálna situácia podľa neho zatiaľ nemá vplyv na ceny mäsa alebo mlieka. „Na mäso to zatiaľ nejaký dopad nemá, pretože zatiaľ boli postihnuté len dojnice, mladý hovädzí dobytok, jalovice, prípadne teliatka,“ povedal predseda SPPK. O zmenách ceny podľa neho zatiaľ „nemôžeme hovoriť“ ani v prípade mlieka.

Sprísnenie opatrení, ak bude potrebné

Predstavitelia komory opakovane vyzvali na dôsledné dodržiavanie všetkých predpísaných opatrení a rešpektovanie rozhodnutí odborníkov. Nákaza slintačky a krívačky je totiž vysoko infekčná a ľahko sa šíri. Ak bude potrebné, SPPK bude aj za sprísnenie opatrení.

„Tá situácia je mimoriadne dramatická, preto chceme vyzvať všetkých zainteresovaných, počnúc poľnohospodármi, končiac slovenskou spoločnosťou, aby toto brali veľmi vážne, aby sa striktne dodržiavali všetky pravidlá, či už je to na farmách alebo na hraničných priechodoch,“ uviedol prvý podpredseda SPPK Emil Macho.

SPPK tiež žiada, aby ľudia obmedzili pohyb okolo fariem, a poľovníci pomáhali so sledovaním pohybu raticovej zveri.

Chov hovädzieho dobytka už podľa Macha nikdy nebude vyzerať tak ako donedávna. Prísne opatrenia, ktoré sa využívajú v chovoch hydiny alebo ošípaných, budú musieť byť zavedené aj v chovoch hovädzieho dobytka.

„Napríklad také, že zamestnanec, ktorý pôsobí na farme, kde je 2000 – 3000 kusov hovädzieho dobytka, nebude môcť chovať doma hovädzí dobytok,“ vysvetlil.

Pozrite si rozhovor s hovorkyňou SPPK Janou Holéciovou, ktorú v relácii Správy vyspovedala redaktorka Miriam Čerešníková:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny