Časopis The Atlantic v stredu (26. 3.) zverejnil konverzáciu četovej skupiny vysokopostavených predstaviteľov administratívy amerického prezidenta Donald Trumpa, do ktorej omylom prizvali šéfredaktora tohto časopisu Jeffreyho Goldberga. Minister obrany USA Pete Hegseth v nej informoval o presnom čase aj spôsobe útoku proti jemenským povstalcom húsíom.
Americká administratíva bagatelizuje význam textových správ, ktoré nechcene zaslali šéfredaktorovi časopisu, píše The Atlantic na svojej webovej stránke. „Neboli tam utajené informácie,“ povedal v utorok Trump. Podobne sa vyjadrili aj ďalší predstavitelia vlády, ktorá pre kauzu čelí vážnej kritike.
The Atlantic sa napriek tomu pred zverejnením celého chatu z aplikácie Signal pýtal administratívy, či s tým súhlasí. Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová uviedla, že síce konverzácia neobsahovala utajené informácie, čo však neznamená, že administratíva nemá námietky proti jej zverejneniu.
„Malo ísť o internú a súkromnú poradu medzi vysokopostavenými vedúcimi pracovníkmi a diskutovalo sa o citlivých informáciách,“ poznamenala.
Mohli ohroziť životy vojakov
Zo zverejneného chatu je napríklad zrejmé, že v ňom Hegseth 15. marca krátko pred poludním zdieľal presné plány chystanej operácie. „ČAS TERAZ (11: 44): Počasie je priaznivé. Práve POTVRDENÉ s CENTCOM, máme ZELENÚ na začatie misie,“ napísalo s odvolaním sa na regionálne veliteľstvo americkej armády CENTCOM, ktoré bolo za útok zodpovedné.
Minister obrany potom tiež uviedol presný čas, kedy budú štartovať lietadlá F-18 a kedy majú zaútočiť na „teroristu“, ktorý bol cieľom operácie. Ďalej opisuje presné časy ďalších fáz úderu aj zbrane, ktoré sa využijú. Svoje správy odoslal zhruba dve hodiny pred hlavnou fázou útoku.
„Ak by sa tieto informácie, najmä presné časy vzletu amerických lietadiel smerujúcich do Jemenu, počas tohto kľúčového dvojhodinového obdobia dostali do nesprávnych rúk, americkí piloti a ďalší príslušníci ozbrojených síl by mohli čeliť ešte väčšiemu nebezpečenstvu, akému zvyčajne čelia,“ napísal The Atlantic.
Hrozba aj pre národnú bezpečnosť
Bezpečnostní experti časopisu opakovane oznámili, že využitie aplikácie Signal pre diskusiu o takto citlivých otázkach je ohrozením národnej bezpečnosti. The Atlantic navyše poznamenáva, že za bežných okolností by niektoré informácie z chatu podliehali utajeniu.
Bývalý poradca Donald Trumpa pre bezpečnosť John Bolton na sociálnej sieti X uviedol, že tieto záležitosti sa mali najskôr prediskutovať v Situation Room predtým, ako sa prijalo prezidentské rozhodnutie.
Nedbanlivosť, ktorá sa pri úniku informácii prejavila, podľa neho vystavuje nebezpečenstvu členov amerických ozbrojených síl. Takisto vyjadril pochybnosti, že bude voči niekomu vyvodená zodpovednosť, pokiaľ nebude ohrozený samotný Trump.
Súčasný poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Mike Waltz v utorok (25. 3.) vyhlásil, že nesie „plnú zodpovednosť“ za to, že do četovacej skupiny pridal Goldberga. Trump podľa stanice Fox News obraňoval Waltza a vyhlásil, že incident bol „chybou“ a svojho poradcu preto nevyhodí.
Waltz v utorkovom rozhovore vo vysielaní Fox News vyslovil pochybnosti o tom, ako sa šéfredaktor časopisu The Atlantic dostal do konverzácie predstaviteľov americkej vlády. Písali o tom viaceré americké médiá.
Goldbergovo telefónne číslo mal Waltz údajne medzi svojimi kontaktmi uložené pod iným menom. To spôsobilo, že bol novinár do konverzácie pridaný. „Tohto babráka som v skupine nevidel. Vyzeral ako niekto iný,“ povedal. „Usilujeme sa zistiť, či to urobil úmyselne alebo sa to stalo iným technickým pričinením,“ uviedol.
Pridanie Goldberga do skupinového četu nemalo podľa amerického prezidenta „žiadny vplyv“ na útoky v Jemene. „Michael Waltz sa poučil a je to dobrý človek,“ vyhlásil Trump.
Hovorkyňa Leavittová po zverejnení dnešného textu na sociálnej sieti X napísala, že celý tento príbeh bol ďalší hoax napísaný odporcom Trumpa, ktorý je dobre známy svojimi senzacechtivými prekrúteniami.