Na Zemplíne má vyrásť 17 veterných turbín. Investor chce turbíny postaviť v Tokajskej oblasti v obciach Veľká Tŕňa, Veľaty, Kašov, Hrčeľ a Kysty. Turbíny by mali mať výšku viac ako 150 metrov. Kým starostovia sú výstavbe turbín naklonení, obyvatelia majú obavy.
Investor prisľúbil dotknutým obciam peniaze do obecného rozpočtu, lacnejšie dodávky elektriny a rozvoj cestovného ruchu. Napríklad obec Veľká Tŕňa by dostala 142-tisíc eur.
„To je skoro náš celý obecný rozpočet, čiže určite by to obci veľmi pomohlo. To jediné negatívum, ktoré my pociťujeme, je vzhľad krajiny,“ povedal starostka obce Veľká Tŕňa Helena Kavčáková.
„Finančný prínos je extrémne dôležitý, lebo len pri troch turbínach by do našej obce išlo vyše 71-tisíc eur,“ podotkol starosta Kašova Róbert Katuš.
Výstavbe veterných turbín v Tokajskej oblasti sa v relácii Správy z regiónov venovala redaktorka STVR Lucia Benetínová:
Aj starostovia zvyšných obcí si uvedomujú finančný benefit. Obyvatelia sa však boja, že turbíny narušia ich pokojný život. Viac ako tisícka z nich už podpísala petíciu proti veternému parku.
„Tieto turbíny majú veľmi veľký negatívny vplyv nielen na prírodu, ale aj na ľudí. Bavíme sa teda o infrazvukoch, ktoré sú spôsobované točením turbín a zvuky dosahujú až 600 metrovú vzdialenosť,“ upozornila spoluautorka Petície proti výstavbe veterných turbín Eva Vaďáková.
Obávajú sa aj miestni vinári. „Tým, že veterné turbíny premiešavajú teplý vzduch zhora dole, kde je studenší vzduch, tak môže sa stať, že vlhkosť a odparovanie pôdy bude inak ako má byť,“ priblížila vinárka v obci Veľká Tŕňa Naďa Kapráľová.
V súčasnosti je región ukážkou zachovalej krajinnej štruktúry viníc a mozaiky lesnej a lúčnej vegetácie, ktorá tvorí akýsi harmonický komplex. Prítomnosť veterných turbín by tento krajinný obraz výrazne narušil.
Investor deklaruje, že veterné turbíny budú v dostatočnej vzdialeností od obydlí a hluk nehrozí. „Hluk vytváraný veternou elektrárňou vo vzdialenosti 300 metrov od obydlia dosahuje 45 decibelov, čo je úroveň hlučnosti modernej chladničky v miestnosti,“ vysvetlil v písomnom stanovisku investor stavby WSB Invest.
„Naše elektrárne plánujeme umiestniť trikrát ďalej, čo znamená, že úroveň hlučnosti bude ešte nižšia. Veterné turbíny sú už mnoho rokov prirodzenou súčasťou mnohých vinárskych oblastí v zahraničí a nie sú hrozbou pre vinárov,“ dodal.
Momentálne je investor v aktívnej komunikácii so starostami a obyvateľmi dotknutých obcí. Projekt musí ešte prejsť posudzovaním vplyvov na životné prostredie.