Na hlavný obsah

Väčšina opozičných strán v Srbsku navrhuje vytvorenie prechodnej vlády. Jej úlohou by bolo pripraviť spravodlivé voľby

Predsedníčka parlamentu návrh odmietla.

Väčšina opozičných strán v Srbsku navrhuje vytvorenie prechodnej vlády. Jej úlohou by bolo pripraviť spravodlivé voľby
Demonštranti pochodujú okolo budovy srbského parlamentu 15. 3. 2025. Foto: TASR/AP

V záujme riešenia krízy v Srbsku väčšina opozičných strán v srbskom parlamente vo štvrtok (20. 3.) navrhla vytvorenie prechodnej vlády, ktorá by pripravila voľby považované všetkými stranami za spravodlivé, informovala agentúra AFP.

Podľa informácií AFP by táto vláda mala krátky mandát a pozostávala by z odborníkov nominovaných zástupcami všetkých parlamentných strán a občianskeho sektora. „Je to jediné riešenie na prekonanie krízy,“ vyhlásil opozičný poslanec Miroslav Aleksič.

Predsedníčka srbského parlamentu a členka vládnej Srbskej pokrokovej strany (SNS) Ana Brnabičová však tento návrh opozície odmietla. Označila ho za „pokus o uchopenie moci bez volieb“.

Medzičasom Rada Európy (RE) vo štvrtok vyzvala Srbsko, aby vyšetrilo tvrdenia, že srbská polícia počas masovej demonštrácie v Belehrade použila vojenské zariadenie používané na rozohnanie davu – tzv. sonické delo.

S tvrdením, že bezpečnostné zložky ho minulú sobotu v Belehrade použili, prišla časť účastníkov zhromaždenia i opoziční politici. Srbská vláda toto tvrdenie poprela.

Vo vyhlásení spravodajcov Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) Axela Schäfera z Nemecka a Victorie Tiblomovej zo Švédska sa však uvádza, že lekársku pomoc po zhromaždení potrebovali „desiatky ľudí“.

PZ RE je znepokojené eskaláciou napätia

Zastúpenie Srbska pri PZ RE správu spravodajcov odsúdilo. Uviedlo, že „neposkytuje objektívny a vyvážený pohľad na situáciu v Srbsku“. Dodalo, že Srbsko dôrazne odmieta tvrdenia o používaní nezákonných zbraní vrátane zvukových diel.

V reakcii na správu spravodajcov srbská misia pri PZ RE dodala, že Srbsko koná v súlade s demokratickými zásadami a princípmi právneho štátu.

PZ RE vo svojom vyhlásení vyjadruje aj hlboké znepokojenie v súvislosti s eskaláciou napätia v Srbsku a vyzýva „všetky strany, aby sa zapojili do konštruktívneho a inkluzívneho dialógu“.

Protivládne protesty vedené študentmi otriasajú Srbskom spôsobom nevídaným od 90. rokov 20. storočia. Sú reakciou na zrútenie betónovej nadstavby nad vchodom do železničnej stanice v meste Nový Sad.

K tejto tragédii došlo 1. novembra 2024 a zahynulo pri nej 15 ľudí, väčšinou študentov. Časť srbskej verejnosti túto tragédiu spája s korupciou, ktorá v Srbsku podľa nich ovplyvňuje každodenný život, činnosť vládnych inštitúcií i realizáciu stavieb.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet