S nástupom vyšších jarných teplôt sa začínajú vyskytovať aj kliešte. Tento hmyz môže prenášať kliešťovú encefalitídu. Virológ Boris Klempa v Ranných správach upozornil, že sa choroba už vyskytuje aj mimo „tradičných“ regiónov.
Človek chorobu nemusí dostať len od kliešťa, ale aj od infikovaného zvieraťa. Vedci a odborníci sa v novej štúdii preto zamerali na protilátky u oviec a kôz, čo im ukázalo, kde sa vyskytujú rizikové územia, respektíve možné ohniská nákazy.
Okrem tradičný regiónov, medzi ktoré Klempa zaradil Horné Považie, Považskú Bystricu, Trenčín alebo Púchov, veľmi významnými oblasťami sú aj okresy na strednom Slovensku. Virológ menoval okresy Poltár, Lučenec, Detva, Banská Bystrica a Zvolen.
„Slovensko patrí k tým krajinám, ktoré majú aj najviac prípadov z požitia mlieka. Celkovo je trend rastúci. Súvisí to aj s klimatickými zmenami, ale aj s tým, že konzumácia takýchto čerstvých produktov je u nás veľmi populárna,“ vysvetlil pre STVR Boris Klempa.
Prevencia proti kliešťovej encefalitíde
Chrániť sa pred kliešťami môžeme rôznymi spôsobmi, napríklad oblečením alebo repelentmi. Ľudia sa vedia chrániť aj pred samotným vírusom kliešťovej encefalitídy. Boris Klempa pripomenul, že proti nemu máme veľmi účinnú a rokmi preverenú vakcínu.
„Nielen ľudia, ktorí chodia na prechádzky, ale trebárs aj tí, ktorí majú radi tieto čerstvé mliečne produkty, by mali toto zvážiť. Okrem toho sa vieme na individuálnej úrovni chrániť pred kliešťami, napríklad repelentmi, vhodným oblečením a podobne,“ dodal Klempa.