Na hlavný obsah

Exekútor z Košíc sa nezákonne obohatil o státisíce eur. Peniaze, ktoré vybral od ľudí, si nechal

Prípadu sa venuje polícia.

Exekútor z Košíc sa nezákonne obohatil o státisíce eur. Peniaze, ktoré vybral od ľudí, si nechal
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Mal by strážiť zákon, namiesto toho sa nezákonne obohacoval. Polícia rieši prípad zneužitia právomocí verejného činiteľa, kde hlavnú úlohu zohral exekútor z Košíc. Od dlžníkov vymohol peniaze, no neposunul ich veriteľom. Škody sa vyšplhali k státisícom eur.

Jeden z poškodených skončil dokonca za mrežami. „Exekútor nám neuhradil viac ako 100-tisíc eur,“ hovorí hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Danka Capáková. Viceprezident Asociácie slovenských inkasných spoločností (ASINS) Pavol Jakubov tvrdí, že im vznikla škoda 50 až 60-tisíc eur. PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepiansky hovorí o sume 75-tisíc eur.

„Rok peniaze posielal, potom dva roky neposielal. Na základe toho ma zatvorili do výkonu trestu,“ spomína jeden z poškodených.

„Súdny exekútor je povinný odviesť oprávnenému vymožené peňažné prostriedky v lehote sedem dní. V tomto prípade však súdny exekútor neodviedol peňažné prostriedky nielen v lehote, ale absolútne,“ vysvetľuje generálna riaditeľka sekcie dohľadu Ministerstva spravodlivosti SR Vanesa Štrbjanová.

Problémom s exekútormi sa v relácii Reportéri venovali redaktorky Radka Novotná a Miroslava Ščobíková:

Viacero poškodených

Poškodenými sú fyzické osoby, zdravotné poisťovne, ako aj rôzne inkasné spoločnosti. „ASINS združuje inkasné spoločnosti. Jej členovia podávali návrhy na exekúciu v Košickom kraji. V rámci tých návrhov, ktoré podali, spadla časť návrhov aj k exekútorovi Mazúrovi. Tým, že po čase sa začali aj nám ozývať dlžníci, zistili sme, že boli už vymožené finančné prostriedky. Tie nám však neboli poslané,“ objasňuje Jakubov.

„V mojom prípade sa jedná o trestnú vec – ťažké ublíženie na zdraví. Súd mi pridelil odškodné aj súdne trovy. Ja som to potom všetko dal na exekúciu. V Banskej bystrici mi súd určil nejakým automatom súdneho exekútora. Tým bol doktor Mazúr,“ spomína druhý poškodený.

„Od roku 2017, odkedy platí náhodné prideľovanie prípadov exekučným úradom, sme podali vyše 72-tisíc návrhov na vykonanie exekúcie. Z tohto počtu bolo 296 pridelených exekútorovi JUDr. M.M.,“ hovorí Štepiansky z Dôvery.

„Environmentálny fond eviduje celkom deväť exekúcií pridelených súdnemu exekútorovi JUDr. Michalovi Mazúrovi,“ píše v stanovisku Environmentálny fond. Hovorkyňa VšZP hovorí, že u Mazúra evidovali viac ako 2 700 exekúcií. „Je to slobodné povolanie, avšak pri výkone exekučnej činnosti má postavenie verejného činiteľa,“ objasňuje odborný asistent na katedre občianskeho práva na Právnickej fakulte UK Marek Ivančo.

Peniaze mu posielali

Modus operandi exekútora z Košíc bol v podstate pri všetkých dlžníkoch rovnaký. Dohodol sa s nimi napríklad na splátkach, tí mu peniaze aj posielali. „Mazúrovi som platil tri roky. Potom som sa dozvedel, že jeden rok z týchto troch rokov platil za moje peniaze exmanželke. Tie ďalšie dva roky neviem, kde dával peniaze. Na základe toho ma zatvorili do výkonu restu,“ vysvetľuje jeden z poškodených.

„Platby prichádzali sporadicky, s meškaním, nie v dohodnutej výške, ako tvrdil exekútor,“ spomína druhý poškodený.

„Bol nám doručený prvotný podnet, ktorý súvisel s týmto súdnym exekútorom. Zistili sme tam vážne porušenia. Následne nám boli doručené ďalšie podnety. Boli to prevažne zdravotné poisťovne, ako aj inkasné spoločnosti, kde sme zistili závažné porušenie povinností súdneho exekútora,“ pokračuje Štrbjanová.

Obaja poškodení tvrdia, že s exekútorom sa snažili viackrát spojiť telefonicky aj cez správy. Ich pokusy však boli neúspešné. Podľa Ivanča v prvom rade vykonáva štátny dohľad nad exekútormi ministerstvo spravodlivosti „a pri tomto štátnom dohľade je spolusúčinná aj Slovenská komora exekútorov (SKE)“.

„Podávali sme disciplinárne návrhy. prešetrovali sme exekučné spisy. Dokonca sme boli osobne na kontrole neohlásenej, kde bol aj súdny exekútor prítomný. Zistili sme tam opäť porušenie povinností súdneho exekútora pri vyplatení peňažných prostriedkov oprávneným osobám. Znova sme teda podávali ďalší disciplinárny návrh,“ tvrdí Štrbjanová.

„Najvyšší správny súd rieši aj disciplinárne konania proti exekútorom, čiže na základe tohto disciplinárneho návrhu môže exekútor byť eventuálne vylúčený zo SKE,“ hovorí Ivančo. Podľa Štrbjanovej bol súdny exekútor odsúdený „a bolo mu uložené disciplinárne opatrenie vo forme pokuty“.

Evidujú päť návrhov

Najvyšší správny súd eviduje celkovo päť návrhov. V dvoch prípadoch rozhodol, že sa exekútor disciplinárne previnil, za čo mu uložil pokutu 1 100 eur a povinnosť nahradiť súdne trovy vo výške 240 eur.

„Súdny exekútor sa vyhýbal vyvodeniu disciplinárnej zodpovednosti. Súdu vždy v deň pojednávania oznámil, že je práceneschopný. My sme to na súde namietali, ale napriek tomu bolo stále pojednávanie odročované. V súčasnosti sú teda tieto disciplinárne konania prerušené a to z dôvodu, že súdny exekútor požiadal o odvolanie z funkcie. Vtedy sa disciplinárne konania prerušujú,“ pokračuje Štrbjanová.

„JUDr. Michal Mazúr bol odvolaný ministrom spravodlivosti SR na vlastnú žiadosť,“ píše Slovenská komora exekútorov v stanovisku. Štrbjanová si myslí, že sa tak rozhodol pod ťarchou disciplinárnych návrhov.

„On sa zatajoval a dôvodom bola stále PN-ka. Napísal som mu teda raz alebo dvakrát, že či sa mi bude takto zatajovať a či si takto predstavuje platiť svoje záväzky. Jediné, čo mi odpísal bolo, že keď bude pracovať, nájde si prácu, tak mi to všetko vráti. Nevrátil ani cent, sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú,“ hovorí jeden z poškodených.

„Moja exmanželka mi stále vyvolávala, že peniaze neprichádzajú, že neplatím. Ja som jej poslal prefotené ústrižky, že ja platím. Ten pán doktor Mazúr stále rozprával, že on posiela, posiela a peniaze akosi neprichádzali,“ spomína druhý poškodený.

Jeden z poškodených sa rozhodol napísať komore exekútorov „Napísal som všetkým – od prezidenta až po všetky komisie, ktoré tam oni majú. Oni sa správali ako keby sa ich to netýkalo. Tvrdia, že oni s tým nič nemajú, oni ho vyhodili a tým to pre nich padlo. Čiže komora je tu asi na dve veci,“ dodáva.

Komora nemôže začať konanie

Prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller tvrdí, že voči odvolanému súdnemu exekútorovi nemožno začať, ani viesť disciplinárne konanie. „Takisto aj všetky sťažnosti, ktoré sa začali hromadiť na SKE po odvolaní z funkcie sa odkladajú, nakoľko exekútor už nie je exekútorom,“ dodáva.

„My sme upozorňovali aj v roku 2023 na činnosť tohto exekútora. Mali sme podozrenie na to, že zadržiava peniaze, lebo sa nám ozývali aj dlžníci, ktorí uhrádzali priamo jemu. Vtedy sme dostali odpoveď z komory, že zatiaľ nemajú odpoveď od konkrétneho exekútora, čiže nevedia našu sťažnosť vybaviť. V druhom prípade si požiadali o predĺženie lehoty na vybavenie sťažnosti,“ spomína Jakubov.

„Všeobecná zdravotná poisťovňa zistila na základe informácií od klientov, ktorí ju kontaktovali, že dotyčný exekútor neodviedol zaplatené prostriedky na účet poisťovne. Bezprostredne sme preto konali a vyzvali exekútora na úhradu. Keďže ten ani po opakovaných výzvach neuhradil finančné prostriedky, Všeobecná zdravotná poisťovňa podala v júni 2023 podnet na exekútorskú komoru,“ vysvetľuje hovorkyňa Capáková.

„Keďže sme zaregistrovali tie sťažnosti, sťažnostné oddelenie vyzvalo súdneho exekútora tak, ako zákon ukladá, aby sa k predmetnej sťažnosti vyjadril a aby predložil exekučný spis. Doktor Mazúr sa nevyjadril v stanovenej lehote, poukázal na to, že je PN. Komora exekútorov neustále vyzývala, aby mohla sťažnosť vybaviť,“ hovorí Paller.

Podnikli právne kroky

Environmentálny fond sa v stanovisku vyjadril, že podnikol príslušné právne kroky „vrátane podania trestného oznámenia a podnetu na Slovenskú komoru exekútorov“.

„Doktor Mazúr neustále preukazoval, že je PN. Tu je možno na zváženie, aby zákonodarca zmenil zákon. Zástupca totiž nastupuje až keď je exekútor PN viac ako 30 dní, alebo nie je schopný vykonávať svoju činnosť. Niektorí ľudia tú dieru v zákone však zneužívajú, pôjdu na PN, po 25 dňoch prerušia PN, idú na dva dni vykonávať činnosť a potom idú opätovne do PN. Myslím si, že toto je prípad aj doktora Mazúra, ktorý robil dlhodobo obštrukcie,“ tvrdí Paller.

Poškodení podali trestné oznámenie. Prípadom sa už zaoberá polícia. „Identifikovaných máme 163 takýchto prípadov,“ vysvetľuje hovorkyňa VšZP.

„V exekučných konaniach boli v prospech Environmentálneho fondu vymožené finančné prostriedky v celkovej výške 53 123,71 eur. Neboli nám však k dnešnému dňu súdnym exekútorom poukázané žiadne tieto prostriedky,” píše v stanovisku. Jednému z poškodených podľa jeho slov z 13-tisíc eur zaplatil ani nie tritisíc. „Vymožené peniaze od našich poistencov dlžníkov neposlal k nám. Ide o sumu približne 75-tisíc eur,“ pridáva sa aj Štepiansky.

„Do dnešného dňa sme identifikovali vo viac ako 30 exekučných konaniach škodu vo výške 11 118 eur, ktorú JUDr. Mazúr spôsobil,“ vyjadrila sa v stanovisku Slovenská konsolidačná.

„Suma, ktorú som mu poslal, bola zaokrúhlene nejakých 12-tisíc eur. Disponoval plnou sumou, vyplatil len polovicu. Tá druhá polovica je vo vzduchu, v nebesiach. Neviem kde,“ hovorí druhý poškodený.

Domáhanie súdnou cestou

„Účastníci konania, ktorým bolo poškodené ich právo, tak sa môžu domáhať len súdnou cestou, či už občianskoprávne alebo trestnoprávne. Komora exekútorov je však v tomto krátka,“ tvrdí Paller.

Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach Jany Mésarovej polícia prípad vyšetruje. „Vo veci aktívne koná vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach, ktorý vedie trestné konanie vo veci pokračujúceho zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v jednočinnom súbehu s prečinom sprenevery a vo veci prečinu podvodu.“

„Exekútor už asi v 190 prípadoch zadržal finančné prostriedky v celkovom objeme 400-tisíc eur, ktoré sú preukázané, že ich neposunul ďalej,“ tvrdí Jakubov.

Polícia zatiaľ zadokumentovala prípady v sume viac ako 160-tisíc eur. „V súčasnej dobe sa vykonávajú potrebné procesné úkony v zmysle Trestného poriadku smerujúce k náležitému objasneniu skutkov. Doposiaľ nebolo vznesené obvinenie žiadnej konkrétnej osobe,“ vysvetľuje ďalej Mesárová.

Na otázky neodpovedal

Košického exekútora sme opakovane kontaktovali telefonicky aj SMS správami. Napísal, že je mimo Košíc, predsa len sme sa za ním vybrali, na otázky však neodpovedal. Po našej návšteve nám napísal, aby sme mu poslali otázky. Na tie však neodpovedal, na naše ďalšie správy a telefonáty už nereagoval. Slovenská komora exekútorov určila za jeho náhradníka exekútora z Michaloviec. 

„Agendu som prevzal bezodplatne a nezodpovedám za škodu pôsobenú JUDr. Mazúrom,“ píše v stanovisku súdny exekútor Rudolf Dulina.

„On síce nezodpovedá za škodu spôsobenú predchádzajúcim súdnym exekútorom, ale jednoducho tí ľudia sa na neho obracajú. Nemá to ľahké,“ myslí si Štrbjanová.

Niektorí veritelia tvrdia, že keby si mohli exekútora vybrať, vyhli by sa problémom. „V roku 2017 došlo k zmene systému a zaviedlo sa takzvané náhodné prideľovanie exekúcie. My ako veriteľ podávame návrh na exekúciu na exekučný súd a exekučný súd vyberie konkrétneho exekútora z daného regiónu. Následne ho poverí vymožením tej pohľadávky. Samotné náhodné prideľovanie funguje skvele, je to rovnomerne rozdelené podľa exekútorov v danom kraji. Horšie je, že tí exekútori majú rozdielnu vymožiteľnosť,“ tvrdí Jakubov.

„My máme náhodné prideľovanie sudcov a aj notárov. Tiež by sme si ich mohli kvázi dohadovať, lenže jednoducho ide o výkon verejnej moci. Štát nedovoľuje a zrejme tým aj sleduje tú nezávislosť a nestrannosť rozhodovacieho procesu,“ hovorí Ivančo.

Individuálne zlyhanie

Podľa Pallera problémom nie je náhodné prideľovanie. „Akékoľvek problémy súvisiace s výkonom práce konkrétneho súdneho exekútora nie sú nejakým spôsobom spojené so systémom náhodného elektronického prideľovania. Je to individuálne zlyhanie človeka, nie je to zlyhanie systému. Myslím si, že náhodné elektronické prideľovanie pretrhalo viaceré väzby medzi súdnym exekútorom a veriteľom,“ dodáva.

„Oslovili sme ministerstvo spravodlivosti, aby sa zmenili podmienky pre výkon exekúcie, aby aj veritelia mali možnosť si vybrať exekútora,“ hovorí Jakubov.

„V poslednom období je náhodné pridelenie téma, ktorá veľmi rezonuje. Momentálne o tom rozhoduje Ústavný súd SR. V prípade, že by tam bol vyslovený nejaký nesúlad tohto paragrafu s Ústavou slovenskej republiky, sme samozrejme pripravení okamžite pristúpiť k legislatívnej zmene,“ uvádza Štrbjanová.

„Ja to už mám splatené, ja už mám svätý pokoj, takže ja už s ním nechcem mať nič, nechcem ani počuť jeho meno,“ dodáva jeden z poškodených.

„Keď niekto, kto má brániť moje práva, ma nakoniec sám podvedie, tak ja neviem, čomu potom má človek veriť. Má vôbec dodržiavať zákony v republike, keď ten, čo ich má hájiť, ich nedodržiava?“ pýta sa druhý poškodený.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko