Európsky výbor na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu (CPT) zverejnil vo štvrtok (10. 4.) správu zo svojej pravidelnej návštevy Slovenskej republiky z roku 2023, v ktorej slovenským úradom predkladá niekoľko odporúčaní. TASR o tom informoval hovorca Rady Európy Jaime Rodriguez.
Delegácia CPT posudzovala zaobchádzanie s osobami obmedzenými na osobnej slobode políciou, ďalej posudzovala zaobchádzanie s osobami umiestnenými v Detenčnom ústave v Hronovciach, s nedobrovoľnými pacientmi v dvoch civilných psychiatrických zariadeniach a s cudzími štátnymi príslušníkmi zaistenými v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov Medveďov.
Väčšina osôb, s ktorými pracovníci CPT viedli počas inšpekcie rozhovory, tvrdila, že s nimi v zariadeniach zaobchádzajú korektne. Delegácia CPT však dostala niekoľko sťažností. A to na zlé fyzické zaobchádzanie a nadmerné použitie sily v čase zadržania, počas prevozu zadržaných osôb na policajnú stanicu a počas prvotnej registrácie zadržaných osôb policajtmi.
Vo väznici v Hrnčiarovciach nad Parnou a v Ružomberku väzni uviedli niekoľko prípadov zlého fyzického zaobchádzania vrátane faciek a kopancov zo strany personálu.
V Útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove si delegácia CPT vypočula niekoľko obvinení zo zlého fyzického zaobchádzania so zadržanými cudzincami. Údajne s cieľom vynútiť si poslušnosť. Budova bola v zlom technickom stave a v čase návštevy sa pre cudzincov nekonali žiadne aktivity.
Odporúčania aj bez sťažností
Vo väznici v Žiline a v Detenčnom ústave v Hronovciach neboli hlásené prípady zlého fyzického zaobchádzania. Priestory ústavu v Hronovciach boli čisté a s prístupom k dennému svetlu.
Napriek tomu Výbor CPT odporúča prijať opatrenia na vytvorenie terapeutickejšieho prostredia. Vrátane rôznych aktivít a poskytnutia vizuálnej stimulácie pacientom v ich izbách a spoločných priestoroch.
Výbor ďalej kritizoval nadmerný dôraz na bezpečnosť. V ústave sa podľa správy nachádza množstvo kamerových zariadení, a to ako v spoločných priestoroch, tak aj v izbách pacientov.
Výbor CPT sa domnieva, že rozhodnutie o zavedení kamerového dohľadu v izbe pacienta by malo byť vždy založené na vážnych zdravotných alebo bezpečnostných obavách. Tie by sa mali pravidelne prehodnocovať.
Pozitívne zmeny
Pacienti, s ktorými delegácia CPT viedla rozhovory na psychiatrických oddeleniach nemocnice v Rožňave a tiež Univerzitnej nemocnice v Bratislave (Nemocnica sv. Cyrila a Metoda), sa nezmienili o zlom zaobchádzaní zo strany personálu.
CPT však odporúča, aby sa všetkým pacientom psychiatrickej nemocnice v Bratislave umožnil každodenný prístup k vychádzke na čerstvom vzduchu. Liečba poskytovaná pacientom bola primeraná, ale CPT odporúča zlepšiť individualizovaný prístup.
V roku 2020 slovenské orgány prijali celoštátne usmernenie o postupe pri používaní elektrokonvulzívnej liečby (ECT). Výbor upozorňuje na nadmerné používanie ECT v Rožňave a vyzýva na dôsledné dodržiavanie tohto usmernenia.
Výbor víta, že od poslednej pravidelnej návštevy uskutočnenej v roku 2018 nastalo viacero pozitívnych zmien. Napriek tomu CPT odporúča, aby sa personálu zariadení dôrazne opakovalo, že akákoľvek forma zlého zaobchádzania je nezákonná, neprofesionálna a neprijateľná a že za ňu budú uložené primerané sankcie.