Na hlavný obsah

Honda otestuje vo vesmíre technológiu na výrobu energie. Test má prebehnúť na palube ISS

Technológiu chce nasadiť aj na povrchu Mesiaca.

Honda otestuje vo vesmíre technológiu na výrobu energie. Test má prebehnúť na palube ISS
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Spoločnosť Honda v spolupráci s americkými spoločnosťami otestuje na obežnej dráhe Zeme technológiu výroby obnoviteľnej energie. V prípade úspešného testu ju plánuje nasadiť aj na povrchu Mesiaca. Informuje o tom agentúra AFP.

Automobilový gigant vyvíja zariadenie schopné vyrábať elektrinu a kyslík vďaka slnečnej energii a vode, ktorá by sa mala nachádzať aj v niektorých mesačných pôdach. Túto technológiu plánuje otestovať na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Honda ju už používa vo svojich elektrických vozidlách, v prípade rozšírenia do vesmíru by tak „podporila život vo vesmíre a na Zemi“.

„Počas lunárneho dňa bude systém využívať elektrickú energiu generovanú slnkom na napájanie procesu. Systém vysokodiferenčnej tlakovej elektrolýzy vody od spoločnosti Honda potom bude vyrábať vodík a kyslík,“ vysvetlila spoločnosť.

„Počas lunárnej noci, keď na Mesiaci nie je slnečné svetlo, sa časť kyslíka použije na dýchanie astronautov. Systém palivových článkov Honda použije zvyšný kyslík spolu s vodíkom vyrobeným počas lunárneho dňa na výrobu elektriny,“ dodala vo vyhlásení.

Správne fungovanie systému na ISS Honda uskutoční v spolupráci s americkými vesmírnymi spoločnosťami Sierra Space a Tec-Masters.

Niekoľko krajín, vrátane Spojených štátov a Číny, pripravuje trvalú ľudskú prítomnosť na Mesiaci. Na americkom lunárnom programe Artemis už niekoľko rokov spolupracuje Honda s japonskou vesmírnou agentúrou Jaxa.

Do vesmírneho priemyslu v posledných rokoch oznámilo investície aj niekoľko ďalších automobiliek. Začiatkom januára svetová automobilka číslo jeden Toyota oznámila, že investuje 44 miliónov dolárov do japonského raketového start-upu Interstellar Technologies.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet