Irán nikdy nevyvinie jadrové zbrane, pretože to zakázal svojím dekrétom najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí. Zdôraznil to v pondelok (7. 4. ) hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Esmáíl Bakájí.
Minister reagoval na tvrdenie poslanca iránskeho parlamentu Mohammada Kásima Osmáního. Ten navrhol, aby Irán získal jadrovú bombu a zabezpečiť tak si tak rovnaké postavenie v rokovaniach so Západom.
„Irán sa nikdy, za žiadnych okolností nevydá cestou vývoja jadrových zbraní. To je neoddeliteľnou súčasťou našej stratégie založenej na fatve najvyššieho vodcu. Verím, že o tejto otázke nie sú žiadne pochybnosti,“ povedal hovorca v súvislostí s dekrétom z roku 2003.
Spojené štáty a Západ dlhodobo obviňujú Irán zo snáh vyvinúť jadrové zbrane. Teherán tieto obvinenia odmieta a tvrdí, že jeho aktivity v oblasti obohacovania uránu sú výlučne na mierové účely.
Americký prezident Donald Trump minulý mesiac vyzval Teherán, aby viedol rokovania o svojom jadrovom programe s Washingtonom. Pohrozil dokonca bombardovaním Iránu. Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v nedeľu (6. 4.) povedal, že priame rokovania so Spojenými štátmi by boli „nezmyselné“.
S Iránom komunikuje aj Rusko
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok uviedol, že Rusko je pripravené pomôcť vyriešiť napätie medzi Washingtonom a Teheránom. Peskov tvrdí, že Moskva diskutuje s iránskymi predstaviteľmi aj o otázke jadrovej dohody.
„Tento proces bude pokračovať aj v blízkej budúcnosti. Samozrejme, Rusko je pripravené vyvinúť maximálne úsilie a urobiť všetko pre to, aby prispelo k vyriešeniu tohto problému politickými a diplomatickými prostriedkami,“ povedal Peskov.
Počas prvého Trumpovho funkčného obdobia Spojené štáty v roku 2018 jednostranne odstúpili od medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom z roku 2015 a na krajinu opätovne uvalili sankcie. Irán následne postupne odstúpil od svojich záväzkov vyplývajúcich z dohody.