Na hlavný obsah

Keď zazneli sirény, vodiči odstavili autá a ľudia prerušili svoje aktivity: V Izraeli si pripomenuli obete holokaustu

Pripomenuli si aj rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Keď zazneli sirény, vodiči odstavili autá a ľudia prerušili svoje aktivity: V Izraeli si pripomenuli obete holokaustu
Ľudia stoja pri svojich autách počas sirény na pamiatku obetí holokaustu v Tel Avive. Foto: TASR/AP

Izrael si vo štvrtok (24. 4.) pripomína šesť miliónov židovských obetí holokaustu. Život v celej krajine sa o 10.00 h miestneho času po zaznení sirén zastavil. Vodiči odstavili svoje autá a ľudia prerušili aktivity, ktorým sa venovali, aby si uctili pamiatku obetí nacistického vraždenia.

Na viacerých miestach ľudia v tom čase rozvinuli transparenty, ktorými pripomínali osud rukojemníkov naďalej zadržiavaných v Pásme Gazy palestínskym hnutím Hamas, informovali agentúra DPA a spravodajský web The Times of Israel (TOI). Hlavný spomienkový akt sa tradične koná pri pamätníku Jad va-Šem v Jeruzaleme.

Ako pripomenula agentúra DPA, tohtoročný Deň pamiatky obetí holokaustu si Izraelčania pripomínajú v čase, keď je Izrael vo vojne s palestínskym hnutím Hamas, v ktorej od októbra 2023 v palestínskom Pásme Gazy prišli o život tisíce ľudí.

Spomienkové akcie na obete holokaustu sú ovplyvnené aj obavami o osud rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy od útoku na juh Izraela zo 7. októbra 2023.

Pozrite si zábery z Izraela, keď na pamiatku obetí holokaustu zaznel zvuk sirén:

Zdroj: ASSOCIATED PRESS, ISRAEL GOVERNMENT PRESS OFFICE

Paralely medzi Hamasom a nacistami

V stredu (23. 4.) večer izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo svojom prejave ku Dňu pamiatky obetí holokaustu vytvoril paralely medzi Hamasom a nacistami, keď vyhlásil, že obom im šlo a ide o zničenie židovského národa.

Potvrdil, že boj proti Hamasu bude pokračovať až do návratu všetkých rukojemníkov a rozloženia Hamasu, ktorý opäť označil za teroristickú skupinu. Zopakoval tiež, že Izrael nedovolí, aby si Irán zaobstaral jadrové zbrane. Varoval, že osud ľudstva bude ohrozený, ak Irán takýto arzenál získa.

DPA uviedla, že počas nacistickej éry – od roku 1933 do roku 1945 – bolo zavraždených približne šesť miliónov Židov. V Izraeli v súčasnosti žije približne 120-tisíc ľudí preživších holokaust, čo je o 13-tisíc menej ako pred rokom.

V Izraeli si obete holokaustu každoročne pripomínajú v apríli alebo máji – podľa židovského kalendára -, i keď medzinárodne tento deň pripadá na 27. januára.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu kladie veniec na pamiatku obetí holokaustu v Jeruzaleme.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu kladie veniec na pamiatku obetí holokaustu v Jeruzaleme.Foto: TASR/AP

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet