Eurokomisára pre obchod Maroša Šefčoviča čaká ďalšie rokovanie v Spojených štátoch. V pondelok (14. 4.) bude rokovať s americkým náprotivkom Howardom Lutnickom. Americké clá na automobily a iný tovar z Európskej únie sa dotknú aj Slovenska. Na rokovania tak reaguje aj slovenská politická scéna.
Kľúčové debaty o tom, či Spojené štáty zavedú 20-percentné clá na európsky tovar, má momentálne v rukách slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič. Za prvotný neúspech si preto vyslúžil kritiku od koaličnej SNS, ktorá odporučila premiérovi jeho odvolanie. Vláda ale Marošovi Šefčovičovi verí.
„My pevne veríme, že vyrokuje dobrú dohodu medzi Európskou úniou a USA,“ povedal minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).
„Trump nie je absolutistický vládca, Burzy niečo ukazujú, takže ja verím, že možno ani nie tak vplyvom nejakého vyjednávania, ale tristná realita ho donúti konať ako-tak racionálne,“ vyjadril sa poslanec Roman Michelko (SNS).
Názorom slovenských politikov na Trumpove clá a úlohu Maroša Šefčoviča sa v relácii Správy venoval redaktork Boris Novotňák:
Opozícia ale poukazuje na to, že koaličný Smer-SD bol najskôr zvolením Donalda Trumpa nadšený. Len dva týždne pred zavedením ciel sa Robert Fico stretol so zástupcami americkej administratívy.
„Ja sa obávam, že Robert Fico tým, že išiel priamo rokovať s Donaldom Trumpom a s Elonom Muskom, tak ukázal vlastne slabosť Európskej únie, že sme vnútri rozviklaní,“ myslí si poslanec Igor Matovič (Slovensko).
„Je na predstaviteľoch Európskej únie, aby vyrokovali čo najlepšie podmienky,“ uviedol poslanec Ján Podmanický (Smer-SD).
Ako vyriešiť automobilový priemysel
Rokovania ovplyvnia do veľkej miery aj európsky automobilový priemysel, 25-percentné clá na autá totiž stále ostávajú v platnosti. Politici preto navrhujú možnosti, ako zmierniť ich dopad vplyv na ekonomiku.
„Diverzifikovať na odvetvia s vyššou pridanou hodnotou. Aby naša ekonomika nestála naozaj len na jednom sektore, ktorý je takto zraniteľný, keď sa pán Trump zle vyspí,“ myslí si poslanec Ján Hargaš (PS).
„Cestovný ruch ide ruka v ruke s rozšírením výrobných kapacít slovenských potravín, ale aj celkovo agrárno-lesníckeho sektora je riešením pre Slovensko, ako nahradiť aj výpadky v rámci automobilového priemyslu,“ reagoval na obchodnú vojnu minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak.
Ideálne by ale podľa všetkých politických strán bolo, ak by sa vzájomné clá medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou znížili tak, ako to navrhuje Európska komisia – na nulu.